Ieilgušā sausuma dēļ graudu raža šogad būs mazāka

Ieilgušā sausuma un aizvadīto salnu dēļ šogad atsevišķu graudaugu raža var būt pat uz pusi mazāka, nekā sākotnēji cerēts. Tas krietni ietekmēs lauksaimnieku finansiālo situāciju, jo ģeopolitosko apstākļu dēļ graudu cenas pašlaik ir neierasti zemas un nekas neliecina, ka tās varētu kāpt. Tikmēr izejvielas arī lauksaimniekiem aizvien ir ļoti dārgas. 

Kārtīgs lietus, kas tik ļoti nepieciešams augu attīstībai, Latvijā šopavasar nav lijis kopš nokusa sniegs. Graudkopības kooperatīvā “VAKS” norāda, ka aizvien valdošais sausums graudaugus ietekmē ļoti negatīvi. Īpaši smagi esot Vidzemē un Latgalē, kur daudzi sējumi cietuši jau ziemojot. “Mirtuma ir par maz, līdz ar to potenciālā ražas prognoze dienu no dienas sarūk,” saka graudaudzētāju kooperatīva “VAKS” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons. 

Aizvadīto salnu un barības vielu trūkuma dēļ daudzviet graudaugu tīrumi ir bālgani, nevis koši zaļi. Vasarāju sējumi vietām sadīguši nevienmērīgi, savukārt ziemāji ir retāki un vārpas tiem attīstās daudz mazākas. Daļa lauksaimnieku iesēto cenšas glābt, mikroelementus izsmidzinot un augus barojot caur lapām, bet līdz ar aukstajām naktīm augiem tas radījis papildu stresu. Sekas labi redzamas uz graudaugu lapām. “Šobrīd visas trīs komponentes trūkst, jo temperatūra ir auksta, augs nevar uzņemt barību no zemes, jo ir sausums un arī barības vielas nešķīst, kaut tās ir par dārgu naudu liktas apakšā. Slimo, ir bāls pēc krāsas, arī rāda šeit to violeto nokrāsu – nevar uzņemt barības vielas,” saka graudaudzētāju kooperatīva “VAKS” agronome Zinta Jansone.

Agronome uzsver, ja līdz Jāņiem uzlīs, augi vēl var atgūties. Ja nē, tad lauksaimnieki var zaudēt pat pusi no cerētās ražas. Tas jau būs ievērojams trieciens Latvijas tautsaimniecībai kopumā. 

Kooperatīva pārstāvji norāda, ka lauksaimniekiem, kuri iepriekšējos gados nav izveidojuši pietiekamus uzkrājumus, šī būs ļoti smaga sezona. Īpaši jau tādēļ, ka ģeopolitisko apstākļu dēļ graudu cenas pašlaik ir neierasti zemas, bet lauku darbiem nepieciešamo izejvielu izmaksas aizvien saglabājas augstas. Jansons: “Problēma ir tā, ka veidojas milzīga cenu šķēre. Augsti izdevumi, prognozējās zemi ienākumi.”

Jansone norāda: “Lauksaimnieki jau sāk rēķināt un runāt ar bankām, jo apstākļi būs ļoti grūti.”

Sausums ietekmē arī lopkopjus, jo zālājs ganībās nav pietiekami attīstījies, kā arī neveidojas atāls. Lauksaimniecībā strādājošie norāda, ka sējumus apdrošināt pašlaik ir ļoti dārgi un ne vienmēr ir pārliecība, ka ar apdrošināšanas kompāniju izdosies vienoties par zaudējumiem. 


#SIF_MAF2023