Tiesībsargs: valdība kavējas izskatīt risinājumus zāļu cenu samazināšanai

Jau pirms vairākiem mēnešiem Veselības ministrija iesniedza ziņojumu Ministru kabinetā par zāļu finansiālo pieejamību, bet valdība kavējas izskatīt piedāvātos risinājumus zāļu cenu samazināšanai. Tāpēc Tiesībsargs aicina Ministru prezidentu un Saeimu nekavējoties rast risinājumu, lai iedzīvotājiem nepieciešamie medikamenti ir pieejami un maksā samērīgi. Veselības ministrijas ziņojumā ietverti vairāki risinājumi, kas paredz pārskatīt zāļu cenas veidošanās principus, samazinot zāļu cenas aptiekās. Lai arī ziņojums ir iesniegts pagājušā gada beigās, Tiesībsargs informē, ka vēl līdz pat šim brīdim nav virzīts apstiprināšanai. “Veselības ministrijas sagatavotais konceptuālais ziņojums piedāvā vairākus risinājuma modeļus zāļu cenu dārdzības samazināšanai Latvijas iedzīvotājiem. Un šis ziņojums paredz arī vienu konkrētu modeli, kas būtu atbalstāms, ja, protams, lemj par šiem atbalstāmajiem risinājumiem valdība, un tas ir valdības uzdevums,” saka Tiesībsarga biroja pārstāve Ilona Lošaka.

Kā viens no ziņojumā iekļautajiem risinājumiem tiek paredzēts noteikt, ka nekompensējamo un bezrecepšu zāļu cena nepārsniedz šo zāļu ražotāja realizācijas cenu vai vairumtirdzniecības cenu Igaunijā un Lietuvā. Tiesībsarga biroja padomniece Ilona Lošaka vēsta, ka zāļu dārdzība nav tikai Latvijas problēma, tā ir arī citās Eiropas valstīs. “Valstis risina to sev pieejamo resursu ietvaros. Bez šaubām, saprotam, ka Latvijas valsts resursi ir ierobežoti, bet arī cilvēku finanšu resursi ir ierobežoti. Un zāļu iegāde un to racionāla izmantošana ir ļoti būtiska kompontente tiesību uz veselības aizsardzību realizācijā.”

Ilona Lošaka arī uzsver, ka zālēm jābūt iedzīvotājiem finansiāli pieejamām, lai novērstu dažādu saslimšanu komplikācijas. “Ja cilvēkam ir vajadzīgas zāles, bet viņš nevar tās atļauties vai nevar atļauties nepieciešamā apjomā, vai pietiekami ātri, tad slimība progresē. Tas var beigties bēdīgi. Tāpēc ir ļoti svarīgi panākt tādu līdzsvaru, lai cilvēkam tomēr ir iespēja ekonomisko iespēju robežās iegādāties sev nepieciešamos medikamentus.” 

Tiesībsarga birojs saņēmis informāciju no Veselības ministrijas, ka ir arī saņemti būtiski farmācijas nozares iebildumi, kas tad arī varētu kavēt šī ziņojuma turpmāko virzību. Par plānoto rīcību valdībai atbilde tiesībsargam ir jāsniedz līdz šī gada 30. jūnijam.