Ik gadu aptuveni 100 uzbrukumi NMPD darbiniekiem

Lai mazinātu uzbrukuma riskus brigādēm, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) vērtē iespējas ieviest papildus drošības pasākumus. Ik gadu brigāžu darbinieki izsaukumos piedzīvo ap 100 uzbrukumu un fiziskas agresijas gadījumus gan no pacientiem, gan citiem cilvēkiem izsaukumu vietās. Tā šogad fiksēti jau 92 uzbrukumi – pēdējais no tiem pirms pāris nedēļām, kad izsaukuma laikā tika sadurts operatīvā transportlīdzekļa vadītājs.

NMPD direktore Liene Cipule norāda, ja ir tiešs apdraudējums brigādei, līdz šim aicināta palīgā policija, kas arī aktīvi reaģē uz situācijām, bet ne vienmēr tai iespējas ierasties pietiekami īsā laikā. “Var rasties situācijas, kad šis uzbrukums notiek ārpus operatīvā medicinīskā transportlīdzekļa, ārpus apdzīvotām vietām, kur nav labi piebraukšanas apstākļi. Ir arī diezgan bīstami tas, ka mēs varam uz vientuļiem ceļiem saņemt izsaukumus, kā arī tas bija pavisam nesenajā situācijā. Nekavējoties policijai izbraucot no savas bāzes stacijas, ierašanās laiks var būt 20 un vairāk minūtes, kas ir pietiekoši ilgs.”

Izskatot iespējas ieviest papildus drošības līdzekļus, doma ir izveidot speciālu darba grupu, kas strādās un vērtēs situācijas, jo visam ir jānotiek atbilstoši prasībām, tam, kā brigādes varētu un mācētu ar tiem rīkoties, piebilst Cipule. Mēs izvērtēsim gāzes baloniņu ieviešanu brigādēs, kas, protams, arī vēl ir jāvērtē padziļināti, ņemot vērā to, ka jāmāk gan izsmidzināt, gan arī jabūt stingriem nosacījumiem, kuros apstākļos to var lietot. Tas ir apmācību process brigādēm, tāpat mēs atkārtoti jau vērtēsim “body” kameru ieviešanu brigādēm izsaukumu izpildes laikā.”

Video materiāli no ķermeņa kamerām noderētu pierādījumiem, taču to ieviešana skar arī pacientu tiesības, tāpēc jāveic arī izvērtējums Datu valsts inspekcijā. Šobrīd video kameras ir operatīvajos medicīniskajos transportlīdzekļos, bet lielākajā daļā izsaukumu kontakts ar pacientu un piederīgajiem jau notiek ārpus tiem. Liene Cipule vēl piebilst, ja darbinieki pēc uzbrukumu epizodēm izvēlas neturpināt darbu dienestā, tas ir nopietns signāls, ka par papildus drošību ir jādomā. 


Foto: NMPDElīna La.