Ja nevaram paņemt ieroci un iet karot, jādara tas, ko varam izdarīt

Latvijas atbalsts Ukrainai izpaužas dažādos veidos: ar pārtikas un medikamentu ziedojumiem, protēžu izgatavošanu, cimdu adīšanu un sveču gatavošanu. Katrs lielais un mazais palīdzības žests ir solis tuvāk uzvarai. Vēlmi atbalstīt Ukrainu cīņā pret agresoru pauž arī Madonas puses bērni un jaunieši.

Biedrība “Tavi draugi” kopš pērnā gada novembra uz Ukrainu nosūtījusi vairāk nekā 74 130 Latvijas iedzīvotāju izgatavoto ierakuma sveču, kas palīdz ukraiņu karavīriem sasildīties aukstajos mēnešos. Biedrības noliktavā atrodas vēl aptuveni tūkstotis sveču, kas gaida savu kārtu braucienam uz Ukrainu. Sveču gatavošanā aktīvi iesaistās arī madonieši. Šajās dienās to dara Madonas bērni un jaunieši. “Es biju ļoti laimīga, kad man pateica, ka var nākt uz jauniešu māju liet sveces. Ļoti vēlējos palīdzēt Ukrainai, un tas ir ļoti mīļi, ka mēģinām sveces taisīt. Esmu ļoti bēdīga par to, kas notiek, bet laimīga, ka vispār cilvēki ļoti, ļoti atbalsta Ukrainu. Ar visu, ko vien var,” stāsta sveču darbnīcas dalībniece Skārleta.

Multifunkcionālā centra “Kubs” jaunatnes darbiniece Indra Veipa: “Jauniešu iesaisti atbalsta procesā jau plānojām paša kara sākumā, bet kaut kā visu laiku bija tā, ka blakus notika visādas aktivitātes. Vairāk tajās iesaistījāmies – meklējām materiālus tīkliem, bundžas, parafīnu tiem, kas te apkārtnē to visu darīja. Uz skumīgo gada jubileju mēs domājām – nē, pamēģināsim paši. Redzam, ka tas ir attaisnojies. Izrādījās, ka daudzi jaunieši pat nezina, kas ir ierakumu sveces, ko ar tām dara, kāpēc vajadzīgas.”

Līdztekus sveču liešanai skolotāji jaunatnei stāsta gan par Ukrainā notiekošo, gan par katra mazākā atbalsta nozīmīgumu. Gatavojoties šai darbnīcai, apzināti aktīvākie sveču gatavotāji, lai saprastu, kā jādara, lai svece būtu pēc iespējas efektīvāk izmantojama. Veipa: “Gatavojam divu veidu sveces. Jau nedēļu jaunieši grieza zvaigznītes sveces. Kā mēs uzzinājām, ļoti labi deg, nekvēpst. Saliekam divus kartoniņus kopā, vienu iekš otra, tad liekam bundžā. Tad jau attiecīgi izmēra gabaliņus ieliekam, veidojot tādu kā sniegpārsliņu. Un šādas sveces rada mazāk pelnu, nekvēpst, ir ērtākas lietošanā.”

Šobrīd sveces, bet drīzumā “Kubā” plānota arī aizsargtīklu pīšana, apzinoties, ka Ukrainai mūsu palīdzība vajadzīga ik dienu. Veipa: “Darām ko varam. Ja nevaram paņemt ieroci un iet karot, tad mums ir jādara tas, ko varam izdarīt!”

Šīs un arī nākamajās dienās “Kubā” tapušās sveces tiks nogādātas biedrībai “Tavi draugi”, kas sveču liešanas akciju turpinās arī martā – ar mērķi izliet un nogādāt Ukrainas aizstāvjiem vismaz 100 000 sveču.