Kā pilsētas rūpējas par lielizmēra karogiem?

Valsts svētkos dziedam himnu, apmeklējam vēsturiski nozīmīgas vietas, izkaram karogus, kuri nereti var būt pat piecdesmit kvadrātmetrus lieli. Kā par tiem rūpējas pilsētas, lai saglabātu tos tīrus un nesaplēstus? 

Valkai mūsu valsts vēsturē ir nozīmīga vieta, jo te tapis Latvijas valstiskums. Tieši tāpēc pirms četriem gadiem Lāčplēša dienā Valkā tika uzstādīts milzīgs karogs, lai par valsts nacionālajiem simboliem atminētos ik dienu, nevis tikai svētkos. 

Valkas kultūras nama direktors Aivars Ikšelis stāsta, ka ir novērojis, ka paši valcēnieši ļoti seko līdzi tam, kā karogs lielajā laukumā izskatās. Ja karogs ir mazliet paslīdējis uz leju, tad tas ir kā likums, ka no rīta domē vai policijā atskanēs zvans, ka mūsu lielais karogs izskatās ne tā, kā vajadzētu. 

Kopš laika, kad karogs uzstādīts neiztikt bez izaicinājumiem tā uzturēšanā – lielākais ienaidnieks karogam ir vējš un lietavas. Aivars Ikštelis piebilst, ka tā kā karogs pats ir liels pēc savas formas, brīdī, kad tas apledo, tas kļūst ļoti, ļoti smags. Šādos brīžos karogs tiek noņemts, ienests kultūras namā, atkausēts un svinīgi pacelts atpakaļ savā vietā. 

Valkā nolemts, ka 50 kvadrātmetru lielo karogu nemazgās - to maina reizi gadā un tas pašvaldībai izmaksā 500 eiro. Smiltenes novada domes pārstāve Marita Mūze stāsta, kā par karogu rūpējas viņu pilsētā. Sākotnēji parastā auduma karogs bijis jāmaina teju katru mēnesi. Šobrīd ir izvēlēts cits audums -  poliesters, kas kalpo ilgāk, ir vieglāks un izturīgāks pret laika apstākļiem. Tas arī ir jāmaina retāk, šobrīd redzam, ka tas kalpo vairāk nekā 7 mēnešus. Viens šāds 2,5 x 5 m lielais karogs pašvaldībai izmaksā nedaudz vairāk kā 300 eiro. 

Ogre ir pirmā pilsēta Latvijā, kurā 2015.gada novembrī tika uzstādīts lielizmēra karogs. Ogres pilsētai vēlāk sekoja daudzas citas pašvaldības, arī Rīga. Elīna Aupe stāsta, ka par 5 metrus platā un 10 metrus garā karoga uzturēšanas kārtību galva neesot jālauza. Tā uzlabošanai nauda vienmēr tiks atrasta un interesanti, ka par Ogres karogu rūpējas tērpu meistare, kura to pašas rokām izveido un pielāgo atbilstošajām proporcijām.

Pirms pāris gadiem visā Latvijā sākās nosacīta akcija, aicinot pašvaldības uzvilkt mastos lielus karogus. Prieks, ka nu jau tie plīvo daudzviet Latvijā.  

Foto: Momenti.lv