Lielākā bagātība - mazbērni, mazmazbērni un mazmazmazbērni

Bagātība ne vienmēr ir izmērāma naudā. Tā uzskata arī kandavnieki Meta un Leons Krautmaņi, kuri šoruden nosvinējuši briljanta kāzas. Viņu lielākā bagātība ir 15 mazbērni, 28 mazmazbērni un 2 mazmazmazbērni, bet lielākais gandarījums apziņa -, ka visa kuplā saime joprojām mīt Latvijā.

Metas kundze ir tikai desmit gadus jaunāka par Latvijas valsti. Visu savu garo mūžu viņa pavadījusi par “Kurzemes Šveici” sauktajā Kandavā. Šeit satikts arī mūža draugs un mīti gredzeni, bet randiņu laiks gan izpalicis. “Starp  mūsu abu mājām bija apmēram 1,5 km. Bērnībā jau mēs visi gājām kopā. Tur kur Rūmenes muiža, to pārpirka Berga bazars . Uztaisīja tur dikti eleganti, un tagad tur neviens tā vairs nevar pat lāga staigāt. Ceļu arī citu uztaisīja, bet bērnībā mēs tur visi gājām kopā. Braucām pa dīķi un kalns tur bija, kur varējām slēpot. Tad pienāca 1943. gads, kad Leonu aizsauca karā, un viņš bija prom septiņus gadus ”, atminas Meta Krautmane.

Kad Leons no kara atgriezās, tad 1950. gada 28. oktobrī, toreizējā Līgas pagasta dzimtsarakstu nodaļā dzima jaunā Krautmaņu ģimenīte. Tomēr tā nav bijusi vienīgā reize, kad Krautmaņi viens otram teica “jā” vārdu. Meta smej, ka tas ir arī iemesls, kāpēc tiem jādzīvo ilgi un laimīgi, jo viņi taču ir veselas divas reizes laulāti. “Manam jaunākajam brālim piedzima meitiņa, kuru mums gribēja dot par krustmeitu, bet mans vīrs nebija iesvētīts. Bija kristīts, bet nebija iesvētīts. Kaut gan tagad viņš necieš mācītājus, bet toreiz tā bija mīlestība un viņš piekrita iesvētīties”.

Kurzemnieku spīts un zemgaliešu nosvērtība ļāvusi kopā nodzīvot ilgus gadus. Oktobra nogalē Krautmaņi atzīmēja savu 70-to kāzu jubileju, un ir viens no retajiem “briljanta pāriem” Latvijā. Lai gan vecums dara savu, un saruna šoreiz atstāta tikai Metas kundzes ziņā, viena viņa nekad nav palikusi. Gadu gaitā izveidojusies plaša un spēcīga dzimta - 15 mazbērnu, 28 mazmazbērni, iespējams, šodien būs arī 29, un vēl 2 mazmazmazbērni. Meta par kuplo skaitu atrunājas: “Mīļā, es jau nevaru vairs saskaitīt. Man jau jūk, un vīram arī. Atbrauc mazbērni, un viņš tikai zina, ka tie ir kāds no mazbērniem. Es jau smējos, ka Šlesers ar Šķēli nav tik bagāti ar saviem miljoniem kā es ar saviem mazbērniem”. 

Mazbērni izrēķinājuši, ka tuvāki vai tālāki radi esot katrs piektais Kandavas iedzīvotājs, bet paši tuvākie esot ap septiņdesmit cilvēkiem, tāpēc kopā sanākšanas nemaz nenotiekot tik bieži. Pēdējā uz Metas 90 gadu jubileju. 

Mazmazmeitas Inga un Zane norāda, ka omītes mājās vienmēr tapuši paši gardākie kliņģeri un smaržojis pēc burkānmaizītēm. Omītes vaļasprieks joprojām ir dārzs un rokdarbi. Neizpaliek arī lasīšana un sekošana līdz politiskajiem notikumiem. Metai lielākais prieks esot par to, ka  visa kuplā dzimta palikusi tepat Latvijā. Un lai gan ik pa laikam kāds aizbraucot pastrādāt uz svešām zemēm, ceļš vienmēr vedot atpakaļ uz mājām.

Sarunas nobeigumā Meta novēl: “ Lai visi būtu latvieši, nevis tā kā daži te iedomājās, ka jārunā ir tikai krieviski. Lai latviešu valoda un latvieši nepazūd. Es to gribētu! Es tiešām gribētu, lai latviešu tauta dzīvotu”! 

Foto: Unsplash.com