Latvijā pārsvarā atgriežas no Lielbritānijas, Īrijas, Skotijas un Skandināvijas valstīm

Ģeopolitiskā situācija ietekmē iedzīvotāju plānus daudzās valstīs. Daļai latviešu, iespējams, arī domas par atgriešanos Latvijā. Sākoties karam Ukrainā, kādam šaubas radās, bet, pirmajam šokam pārejot, lēmums tomēr pieņemts par labu Latvijai. ReTV tikās ar divām reemigrantēm.

“Tas piedzīvojums ir tikai sācies!” - par savu neseno atgriešanos Latvijā un te iecerētajiem plāniem saka divas vidzemnieces Valmieras novadā. Vecāku zemē jau izveidoti daži lauciņi ar vagām. Doma, ka ar visu, kas laukā izaug, nodrošinās sevi, vēl kādam citam var arī ko iedot un pārdot.

Pēc aptuveni 12 gadu ilgas prombūtnes Lielbritānijā, kur darīts pavisam kas cits, pagājuši vien mazliet vairāk nekā divi mēneši kopš Marta Vētra un Madara Mestere ir Latvijā. Doma par atgriešanos jau bijusi kādu laiku. Tika nolemts, ka tas būs šis gads. Gatavošanās braukšanai atpakaļ gan sakrita ar Krievijas sākto karu Ukrainā. “Mums bija doma, ka varbūt nebraukt. Arī vecāki teica - nebrauciet, nav tagad droši. To nedēļu mēs tiešām tādā limbo dzīvojām. Gājām uz darbu un domājām, ka jāpakojas, ka jākārto, kā visu to pārvest savu dzīvi uz Latviju. Mēs bijām iestigušas - tikai darbs, telefons un ziņas,” stāsta Madara.

Marta saka: “Mēs gandrīz nepaspējām sapakoties, jo bijām tik tālu atlikušas, bet, paldies dievam, pašā pēdējā nedēļā abas dabūjām kovidu, nevarējām iet uz darbu. Tad pakojāmies. Tā nu mēs te esam!”

Kopumā reemigrācija gan nav apstājusies ne kovida, ne karadarbības Ukrainā laikā, ReTV norāda reģionu reemigrācijas koordinatores. Vidzemē gada pirmajos trīs mēnešos atgriezušies 13 cilvēki. Skaits gan var būt citādāks, jo ne visi par saviem plāniem ziņo koordinatorei. Vidzemes plānošanas reģiona reemigrācijas koordinatore Eva Meijere: “Ir pagājuši nu jau trīs mēneši. Tagad tās domas mainās. Izskatās, ka situācija ir stabila, atkal turpina plānot atgriezties.”

Savukārt Latgalē pirmajā ceturksnī atgriezās 11 ģimenes jeb 32 cilvēki. Līdz šim brīdim šis skaits ir jau vēl lielāks. Atgriežoties Latvijā, izvēlas ne tikai dzīvi pilsētā, bet arvien vairāk rodas interese par iespējām dzīvot laukos. Tā novērojusi reemigrācijas koordinatore Kurzemē Agnese Berģe: “Attālinātie darbi, ka cilvēks var strādāt no mājām, ir tā jaunākā tendence. Cilvēki, kuri šobrīd atgriežas Latvijā, strādā attālināti nosacīti savās mītnes zemēs šeit Latvijā.”

Sagaidāms, ka lielāka reemigrantu kustība būs vasarā, kad ierasti atgriežas ģimenes ar bērniem, lai Latvijā uzsāktu skolas gaitas. Valstis, no kurām atgriežas, joprojām pārsvarā ir Lielbritānija, Īrija, Skotija, Skandināvijas valstis, arī no dažādām Eiropas valstīm un ASV.


Foto: Freepik