Latvijas tirgū samazinās vietējo piena produktu apjoms

Pēdējo trīs gadu laikā Latvijā saražotā pārtikas piena apjoms ir samazinājies par aptuveni piekto daļu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Tikmēr tirgū šī vieta tukša nepaliek – veikalu plauktos turpina ienākt importa piens. Šis jautājums pamatīgi satrauc gan piena ražotājus, gan pārstrādātājus. 

Ik dienu Latvijā pārdod 200 tonnas piena. pašlaik jau aptuveni 120 tonnas pārtikas piena Latvijā importē no kaimiņvalstīm. Latvijas Piensaimnieku centrālajā savienībā (LPCS) uzsver, lai gan pašmāju zemnieki pienu vietājam tirgum spēj saražot pietiekamā apjomā, mazumtirgotāji aizvien turpina palielināt no kaimiņvalstīm ievestā piena apjomu. LPCS pārstāvis Jānis Šolks: “Šāda situācija ir tikai un vienīgi Latvijā, kur dzeramais piens tiek pārdots vairāk nekā puse importa un tikai 40% ir vietējais.”

CSP provizoriskie dati liecina, ka pērn Latvijas piensaimnieki saražojuši 974 tūkstošus tonnu piena, kas ir tikai par 1,7% mazāk nekā 2021. gadā. Pārvaldē skaidro, ka tai pašā laikā Latvijā vērojams daudz straujāks slaucamo govju skaita kritums. CSP pārstāve Anita Raubena: “Ja salīdzina ar 2020. gadu, tad samazinājums ir 6%, ar 2015. gadu tad vispār ir 21% samazinājums. Neskatoties uz to, pieaug vidējais izslaukums.”

CSP pašlaik vēl nav apkopotu datu, kā piensaimniecības nozari kopumā ietekmēja straujais piena iepirkuma cenas kritums pēdējos mēnešos. Dati liecina, ka jau iepriekš Latvijā samazinājās uz vietas saražotā krējuma, sviesta, skābpiena produktu un siera apjoms. Arī šo produktu imports pieaug. Cita attieksme pret vietējo produkciju esot kaimiņvalstīs, kur to atbalstot gan tirgotāji, gan pircēji, uzsver LPCS, piebilstot, ka mūsu lauksaimniekiem saražoto pienu nākas par lētu naudu pārdot kaimiņos. Šolks: “Piemēram, Lietuvā un Igaunijā ir tikai vietējās izcelsmes krējums. Tur nav runas par Latvijas, Polijas, Somijas krējumu. Tāda tur vienkārši nav.”

Ārī Latvijas piena pārstrādes uzņēmumiem pērn ir izdevies kāpināt eksporta apjomu par 15%. Kā liecina piensaimnieku savienības dati, vislabāk ārvalstīs ir pirkts tieši Latvijā saražotais piens un krējums.