Laucienes pansionātā atver pirmo digitālā ārsta kabinetu

Ārsts tikai viena zvana attālumā – šāda iespēja šobrīd būs Talsu novada Laucienes pansionātā, kas ir pirmā sociālās aprūpes iestāde Latvijā, kura tikusi pie digitālā ārsta kabineta. Tas pansionāta iemītniekiem palīdzēs izvairīties no garām rindām pie speciālistiem, vieglāk palīdzību varēs saņemt guļošie pacienti un cilvēki ar kustību ierobežojumiem.

Jūrnieki, tālbraucēji, piloti un ceļotāji šobrīd visvairāk izmanto iespēju attālināti sazināties ar ārstu. Un “Digital clinic” saprata, ka tas ļoti būtiski būtu arī pansionātu klientiem, kam savlaicīga nokļūšana pie ārsta ir ļoti būtiska. “Digital clinic” vadītāja Sandra Pļaviņa: “Pats galvenais, kas cilvēkam interesē, ir savlaicīgi pieejami veselības aprūpes pakalpojumi. Tad, kad tie ir visvairāk nepieciešami. Nevis kaut kad nākotnē, bet tieši tagad, Ziemassvētku vakarā, Līgo vakarā, arī tad, kad ir konstatēta kāda problēma, cilvēks ir nobijies, ka viņam ir norīkojums uz nopietnu izmeklējumu.”

Laucienes pansionāts ir pirmais izmēģinājums Latvijā. Tagad viņiem ārsts ir zvana attālumā 24/7 režīmā un iespēja ar citiem speciālistiem sazvanīties vienas vai divu dienu laikā. “Tā ir tāda unikāla iespēja arī senioriem, kam ir kustību traucējumi vai mentālas problēmas, to konsultāciju dabūt šeit,” saka pansionāta “Lauciene” galvenā māsa Kristīne Stabulniece.

“Ļoti bieži ir arī problēmas uz konsultāciju nogādāt pacientu viņa veselības problēmu dēļ. Tas nav vienkārši viņam izturēt garāku braucienu,” saka ģimenes ārste Evija Sporāne.

Sava ģimenes ārste pansionāta iemītniekiem jau ir, tāpēc viņiem būtiski tieši dažādi speciālisti, kuri reizēm jāgaida mēnešiem vai atsevišķos gadījumos pat gadiem. Digitālās iespējas jau iztestētas, galvenā māsa atzīst, ka seniori iet līdzi laikam un tehnoloģijas viņus nebiedē. Savukārt Pļaviņa uzsver: “Ir lietas, kurās mēs, protams, saprotam, ka attālinātā medicīna nevar palīdzēt. Mums ir bijuši tādi gadījumi, kad cilvēks uzraksta pieprasījumu uz konsultāciju, apraksta tās sūdzības, un zvanu centra speciālists, kas to ziņu saņem, uzreiz atzvana pacientam un lūdz viņu doties uz tuvāko ārstniecības iestādi saņemt klātienes neatliekamo palīdzību.”

Atkārtotas vizītes, hroniskas saslimšanas, medikamentu pagarināšana ir tikai daži no gadījumiem, kad mērot ceļu pie ārsta nav izdevīgi. Digitālā ārsta kabineta pakalpojums prasīs finansējumu, taču pansionāta direktors Kārlis Volanskis atzīst, ka reizē citās pozīcijās tas ļaus ietaupīt, piemēram, transporta izmaksās. “Visbiežāk, lai saņemtu kvalificēta speciālista konsultāciju, tuvākā pilsēta nebūs Talsi. Tā, visticamāk, būs Rīga, Liepāja vai jebkura cita Latvijas daļa, kur šis ārsts, speciālists ir pieejams.”

Digitālā ārsta kabinets Laucienes pansionātā šobrīd darbojas testa režīmā, bet jau skaidrs, ka tas turpinās darbu arī nākamgad. Aptuveni mēneša laikā plānots līgumus noslēgt ar vēl trim vai četriem Latvijas pansionātiem.


#SIF_MAF2023 | Foto: Freepik; ilustratīvs