Liepājā demontē pēdējo padomju režīmu slavinošo pieminekli

Šodien demontēts 1960.gadā uzstādītais piemineklis Liepājas aizstāvjiem, kas atradās pilsētas kanāla malā, Jaunliepājā. Šis objekts Liepājā bija viens no trijiem, kas atzīts par padomju varas režīmu slavinošu, tādēļ bija jānojauc līdz šī gada 15. novembrim.

Rosība ap pieminekli sākās jau kopš agra rīta. Postamenta drupināšana ilga vairākas stundas, līdz beidzot ap pusdienulaiku trīs pieminekļa figūras – strādnieks, jūrnieks un medmāsa – pēc 72 gadu atrašanās pilsētas sardzē ar autoceltņa palīdzību tika nocelti un noguldīti zemē. Liepājnieku attieksme pret monumenta demontāžu ir atšķirīga. Vīrs, kurš savulaik pats bija piedalījies Staļina pieminekļa demontāžā stacijas laukumā, norādīja, ka piemineklis Liepājas aizstāvjiem jau no sākta gala atradies nepareizajā kanāla pusē – nevis Vecliepājā, kuru 1941. gadā aizstāvēja liepājnieki, bet gan Jaunliepājā, no kuras pilsētā iebruka vācu armija.

Savukārt Krievijas pilsone Tamāra saka: “Pašvaldībai laikam ir pārāk daudz naudas, ja var atļauties ko tādu darīt. Daļa cilvēku taču bija pret. Jo tas ir piemineklis nevis padomju armijai, bet parastajiem liepājniekiem, kuri sargāja pilsētu.”

“Nav man nekādu emociju. Esmu liepājnieks, zinu, kas tas bija par pieminekli, taču emociju nav - esmu te tikai tāpēc, ka man vienkārši patīk filmēt visādus notikumus,” pauž liepājnieks Dmitrijs.

Liepājnieks Vitālijs: “Tā ir vēsture – slikti, ka tā izdarīja. Ebreji gāja bojā, poļi gāja bojā, latvieši gāja bojā, krievi gāja bojā. Manā ieskatā tīri vēsturiski tas bija spļāviens uz šo ļaužu nāvēm.”

Demontāžai ar masu mediju starpniecību bija sekojusi arī pieminekļa metu autora Vasīlija Lieknes meita Sirje Liekne, kura notiekošo teicās uztveram ar sapratni. “Tas, kas notiek, ir vienkārši tāds laiks tagad. Tas visiem jāsaprot. Tie bija reāli personāži. Mamma bija pie Tallinas aizstāvēšanas kā partizāne, medmāsiņa, tēvs paņēma viņu kā prototipu. Rokas, viss - tā ir mammīte.”

Līdz ar šī pieminekļa demontāžu Liepājā noslēdzās visu padomju varas režīmu slavinošo monumentu nojaukšana. Abi pārējie – piemiņas plāksne Sarkanās armijas virsniekam Nikolajam Dedajevam un memoriālā siena Zaļajā birzī – tika demontēti jau iepriekš.

Nekādas protesta akcijas pret pieminekļu nojaukšanu nevienā no gadījumiem neesot novērotas, apliecināja gan policijas, gan domes pārstāvji. Precīzas visu pieminekļu demontāžas izmaksas būs zināmas pēc pilnīgas darbu pabeigšanas un, tā kā valsts finansēs pusi no tām, pašvaldības tēriņi par objektu nojaukšanu būs zināmi ne agrāk kā 1.decembrī.


#SIF_NVZ2022