Mežos atklāti vairāki malkas zādzības gadījumi

Malkas cenas šogad sasniegušas vēl nebijušus apmērus. Pastāv risks, ka varētu pieaugt mežos nelikumīgi nocirsto sauso koku apjoms. Šāda patvaļīga rīcība var beigties ar krimināllietu. Neatļauti cērtot sausos kokus svešā īpašumā, var nodarīt neatsveramu kaitējumu dabas daudzveidībai. 

Tieši pirms valsts svētkiem “Latvijas valsts mežu” (LVM) Drošības un kontroles daļas darbinieki konstatēja, ka īpaši aizsargājamā dabas teritorijā “Ziemeļgauja” netālu no Valmieras kāds nelikumīgi nozāģējis septiņas kaltušas priedes. “Šī nav pirmā reize, kad te ir ieiets ar zāģi. Nekādā gadījumā tā nevajag rīkoties, jo jāsaprot, ka nelikumīga koku ciršana svešā īpašumā ir kriminālpārkāpums,” saka LVM pārstāvis Vilmārs Katkovskis.

Tikmēr pat četri zādzību gadījumi pēdējā mēneša laikā konstatēti Rīgas mežos. Vienā gadījumā vainīgais pieķerts notikuma vietā. “Rīgas mežu” mežzinis Uldis Gaiss norāda, ka zādzības atklāt palīdz pārvietojamās meža kameras. “Zog, protams, sausos kokus. Tos, ko uzreiz var izmantot apkurei. Ļoti retos gadījumus kaut ko zog arī no krautuvēm.”

Ziemeļvidzemes virsmežzinis Raivo Rudzītis norāda, ka koku zādzības pārsvarā konstatē paši mežu īpašnieki un par notikušo ziņo Valsts meža dienestam. “Risks, ka pie šādām koksnes un malkas cenām zādzības varētu palielināties, pastāv. Pagaidām it kā nekas nav radikāli izmainījies. Bet vajadzētu apskatīt savu mežu. Ja tur kāds ir zāģējis bez īpašnieka piekrišanas, tad jāinformē meža dienests, attiecīgi arī Valsts policija tiks informēta.”

Valsts policijā informē, ka šogad par patvaļīgu koku ciršanu un bojāšanu valstī ierosināti 166 kriminālprocesi. Tajā skaitā arī par nokaltušo koku ciršanu aizsargājamā dabas teritorijā “Ziemeļgauja”. “Vainīgā persona notikuma vietā tika konstatēta, kas mums ir zināma. Par šādu gadījumu paredzēta atbildībam vainīgajam draud brīvības atņamšana uz laiku līdz pat trim gadiem,” norāda Valsts policijas Rietumvidzemes iecirkņa Izmeklēšanas nodaļas priekšnieks Jānis Bagāts. 

Kādam varbūt šķiet, kas gan tur liels – vien daži kaltuši koki malkai, kura pašlaik ir tik dārga. Neatļauti izvācot no meža sausos kokus, īpaši no aizsargājamām dabas teritorijām, ļoti liels ļaunums tiek nodarīts dabas daudzviedībai.

Kā uzsver gan uzņēmumā “Latvijas valsts meži”, gan “Rīgas meži”, malku pašu vajadzībām var sagādāt arī legāli, vien nepieciešams iepriekš sazināties. “Rīgas mežu” pārstāvis vēl atgādina: tā kā tuvojas Ziemassvētki, eglīšu ciršana Rīgai piederošajos mežos nav atļauta. 


#SIF_NVZ2022