Mežotnes baznīcā kultūrtelpa bez ūdens pieslēguma

Pirms mēneša Bauskas novadā durvis vēra kultūrtelpa “Mežotnes baznīca”. Dievnamā, kura atjaunošanas izmaksas nedaudz pārsniedz vienu miljonu eiro, daļa telpu tiks izīrēta koncertiem un pasākumiem. Tomēr viesiem nebūs iespējas ne padzerties, ne nomazgāt rokas pēc tualetes apmeklējuma, jo atjaunotajai ēkai nav ūdens pieslēguma.

Zemgales līdzenumā jau iztālēm pamanāma Mežotnes baznīca, kuras vēsture aizsākusies 16. gadsimtā. Pēc atjaunošanas tā kļuvusi par kultūrtelpu ar nosaukumu “Mežotnes baznīca”. Tornī izveidota skatu platforma un vēsturiska ekspozīcija, bet baznīcas telpas tiek iznomātas pasākumiem, vien mūsdienīgas komunikācijas, izņemot elektrību, šeit velti meklēt.

16. gadsimtā līdzās baznīcai atradās kungu ēka, un ūdens tika ņemts no blakus esošās akas. Tagad baznīca ir atjaunota, bet ūdens tajā nav ievilkts. Nepieciešamības gadījumā – gluži tāpat kā toreiz – jāsmeļ no akas.

Mežotnes pilskalna kompleksa apsaimniekotājs ReTV skaidro, ka lielajiem banketiem šeit telpas nepiedāvāšot, bet vairāk orientēšoties uz kāzu ceremonijām,izstādēm un koncertiem. “21. gadsimtā ir visādas citas iespējas. Mēs jau varam kaut vai paņemt ūdens aparātu, kurā ir iespējams dabūt gan karstu, gan aukstu ūdeni. Ūdens problēma šāda tipa pasākumos nebūtu problēma,” uzsver Kristaps Zēbergs, Mežotnes pilskalna kompleksa apsaimniekotājs.

Ūdens nav arī āra tualetē, tāpēc pašreiz izlīdzoties ar mitrajām salvetēm. Arī uzkopšanas darbi baznīcas tornī nenotiks katru dienu un pat ne katru nedēļu. Kristaps Zēbergs: “Telpu mēģinās tīrīt kādas pāris reizes mēnesī, atvedot lielu daudzumu ūdens kaut kādās tvertnēs. Elektrība šeit ir, siltu ūdeni var uzvārīt.”

Uzrunātie pasākumu organizatori teic, ka ūdens trūkums būšot apgrūtinājums, bet situācija neesot bezcerīga. Diriģents Ints Teterovskis, kurš kultūrtelpā viesojies atklāšanas pasākumā, ReTV stāsta, ka vēsturiskajām ēkām tā esot problēma, tomēr ūdens esot vajadzīgs. “Tikko tu gribi vēstures piemineklim taisīt kādu piebūvi, tas piemineklis varbūt arī nedaudz zaudē. Es ļoti ceru, ka tā problēma tiks atrisināta, jo viņiem tā sausā tualete ir netālu. Ja to varētu apūdeņot un labiekārtot, tad jau viss būtu kārtībā.”

Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis, kurš, uzsākot projektu, bija Rundāles novada priekšstāvis , kurā tolaik atradās baznīca, tagad sola meklēt iespēju, kā nodrošināt ūdens pieejamību vismaz labierīcībām. “Nav jau tā, ka esam kaut ko aizmirsuši. Mūsu mērķis bija atjaunot baznīcu 1935. gada izskatā, kur, protams, nebija iekšā nekādas komunikācijas, ne apkures, ne ūdensvadi, ne kanalizācijas.”

Vairāk nekā vienu miljonu eiro vērtā Mežotnes baznīcas atjaunošana īstenota divās kārtās. Tornis atjaunots Latvijas-Krievijas pārrobežas projektā, bet baznīcas ēkai toreizējā Rundāles dome ņēmusi aizņēmumu – 400 000 eiro.


#SIF_NVZ2022