Nedienes upe sagādā nedienas

Cēsu novada Amatas pagastā aizvadītajās brīvdienās neliela upīte, kurai dots nosaukums “Nediene”, vārda tiešā nozīmē sagādāja pamatīgas nedienas tās tuvumā dzīvojošajiem. Upe, kura ikdienā atgādina vien nelielu strautu, pārtapa teju vai mežonīgā kalnu upē, aiz sevis pārraujot vairākus autoceļus. Kāda situācija šodien ir Amatas pusē?

Jāpiemin, ka arī Smiltenes un Valkas novados šajās dienās ir applūduši un slēgti atsevišķi ceļu posmi. Savukārt pavasara šķīdoņa dēļ visā Latvijā pašlaik ir spēkā masas ierobežojumi 751 ceļa posmā ar grants segumu. Visvairāk ierobežojumu ir tieši Cēsu apkārtnē. 

Mežos strauji kūstot sniegam, dīķī blakus autoceļam V316, kas savieno Ģikšus un Nītauri, ūdens līmenis kāpa tik strauji, ka dambī radās izskalojums. Ūdens pārrāva autoceļu un sāka ietecēt netālu esošajā Nedienes upē. Cēsu novada Amatas apvienības pārvaldes vadītāja Elita Eglīte saka: “Upē līmenis ļoti pieauga, un tā iznesa vēl divas ceļa caurtekas. Ūdens ļoti īsā laikā ieplūda palielā dīķī, kas ir Zāģeru HES dīķis, pie kura ir arī dzīvojamā māja, situācija veidojās kritiska. Ap plkst. 18.00 ieradās arī glābšanas dienests, palīdzēja ūdeni novadīt no aizsprosta.”

Šodien pie Zāģeru mājām satiktie cilvēki par vakar piedzīvoto kameras priekšā stāstīt nevēlējās. Vien atzina, ka izbīlis bijis pamatīgs, jo dīķi aizvien klāja bieza ledus kārta. Sākotnēji valdījusi neziņa, vai HES dambis izturēs lielo ūdens daudzumu un vēl ledus spiedienu. Mājas iemītnieki ir pateicīgi operatīvajiem dienestam, kas palīdzēja ūdeni novadīt. Amatas apvienības pārvaldes vadītāja stāsta, ka no Zāģeru HES Nediene tālāk jau ietek Amatas upē. Eglīte: “Nebija tālāku seku, kas saistītas ar citiem hesiem, jo uz Amatas upes ir vēl divi HES, kritums ļoti straujš, ūdens tek strauji.”

Tikmēr pa ceļam Nedienes upe paguva pārraut reģionālās nozīmes autoceļu Ērgļi-Drabeši. Vēl vakar Nedienes upe netālu no Ģikšiem pamatīgi brāzusies pāri ceļam, izskalojot to. Caurteka šeit nav izskalota, šobrīd ceļu uzturētāji strādā, lai satiksmi šeit atjaunotu pēc iespējas drīzāk. Eglīte: “Valsts reģionālais ceļš bija saistīts ar skolēnu pārvadājumiem un regulāro satiksmi uz Skujeni, kā jau visi šadas nozīmes ceļi. Visi par to bija brīdināti, brīdinājuma zīmes bija, visi apziņoti. Situācija jāpieņem tāda kā ir.”

Upe pārrāvusi arī vietējo pašvaldības ceļu. Šeit gan caurteka izskalota. Uz koku stumbriem šeit redzams, ka ūdens vakar skalojies augstāk par metru. Pašvaldībā skaidro, ka arī šajā vietā notiks remontdarbi. Plānots, ka jau šodien visos Nedienes upes izskalotajos posmos satiksme būs atjaunota.