Pašvaldībām mācīs komunikāciju krīzes situācijās

Ar pirmo pasākumu Ludzā uzsākts apmācību cikls “DrošaLatvija”, kas vairākās pašvaldībās visā Latvijā tuvākajos mēnešos stiprinās informatīvās telpas drošību un sabiedrības noturību pret informācijas manipulācijām, tostarp – dezinformāciju. Šīs apmācības organizē Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO) un Valsts kanceleja. 

Ludzas pašvaldības darbinieki un vietvaras policisti, zemessargi, ugunsdzēsēji-glābēji, kā arī vietējo mediju pārstāvji vakar Ludzā dalījās pieredzē un darbojās fokusgrupās. Mācījās un izspēlēja scenārijus, par to kā rīkoties krīzes situācijās, kurās vajadzētu operatīvi informēt iedzīvotājus. LATO ģenerālsekretāre Sigita Struberga: “Mūsu mērķis ir apzināt un kopā apgūt krīzes komunikācijas tīklus vai komunikācijas kanālus, ko varētu izmantot gadījumos, ja rastos krīze.”

Sigita Struberga norāda, vārds “krīze” uzreiz nenozīmē tradicionālu, konvenciālu iebrukumu. Iedzīvotajiem, saglabājot mieru, ir jābūt gataviem dažādām situācijām. “Krīzes, ar ko sabiedrība saskaras, ir ļoti plaša spektra. Mēs varam atcerēties plūdus Jēkabpilī un daudzas citas krīzes, kas arī ir jārisina un par kurām ir ļoti svarīgi, ka iedzīvotājs saņem informāciju ātri, tā ir patiesa un no avotiem, kuriem viņš uzticas.”

Šajās apmācībās modelēja, kā vislabāk informēt sabiedrību, ja tehniski nedarbotos radio vai televīzija, būtu traucēta interneta vai mobilo sakaru darbība un mūsu valstij nedraudzīgi spēki būtu izplatījuši dezinformāciju un viltus ziņas. Drošības eksperts Vitālijs Rakstiņš ReTV norāda, ka svarīga ir savstarpējā sadarbība. Viņš uzsver, ka jāsadarbojas ne tikai pašvaldībām un valsts iestādēm. “Mēs redzam arī ar kara Ukrainā piemēru, ka bez nevalstiskā sektora un bez sabiedrības iesaistes nevienu krīzi nevar pārvarēt. Tāpēc visu interesēs ir, lai sabiedrība ir gatava. Un arī šodien izskanēja cilvēku idejas un interese par 72 stundu gatavību un par to, kas būtu jādara, lai minimizētu viņu ievainojamības un tai krīzei viņi būtu noturīgāki.”

Tuvāko divu mēnešu laikā šīs apmācības notiks arī citās Latgales pilsētās: Daugavpilī, Krāslavā, Preiļos, kā arī Jēkabpilī, Jelgavā, Jūrmalā, Liepājā un Rīgā. Struberga: “Ja kādam reģionos, uz kurieni mēs brauksim, ir interese piedalīties, tad vai nu nevalstiskas organizācijas, vai mediju parstāvji, tad mēs laipni aicinām piedalīties un priecāsimies redzēt šajās izspēlēs.”

Apmācību rīkotāji arī uzsver, ka šobrīd apdraudējuma Latvijai kā NATO dalībvalstij nav. Drošību Latvijā sargā mūsu dienesti un Nacionālie bruņotie spēki, kā arī sabiedroto valstu karavīri. Semināra rīkotāji arī aicina sabiedrību mācīties un vienmēr būt gataviem dažādām krīzes situācijām, lai tās nepārsteigtu nesagatavotus.