“Pats savam saimes galdam” daudziem palīdz izkulties no grūtībām

Bagātīgus krājumus ziemai, piedaloties programmā “Pats savam saimes galdam”, šogad izdevies sagādāt vairāk nekā 800 mājsaimniecībām. Pavasarī no saņemtajām sēklām izaudzēti kartupeļi, burkāni, bietes un dažādi citi dārzeņi un zaļumi, kas pārtapuši arī konservējumos. 

“Iedod cilvēkam zivi, tas būs paēdis vienu dienu. Iemāci makšķerēt – un būsi paēdis visu mūžu” – tā varētu raksturot programmu “Pats savam saimas galdam”. Par to, ka projekts ir palīdzējis izkulties no grūtībām, atzīst arī ģimene no Smiltenes, kura projektā iesaistās jau piekto gadu. “Esam jau no paša pirmsākuma. Mums ir ābelītes, kas nes ražu, āboli jau ir salikti pagrabā. Bija tāds periods, ka ar finansēm bija tā, kā bija. It kā liekas tāds sīkums – sēklas. Ja pašam tas viss ir jānopērk, tad salasās. Tas bija ļoti liels atspaids,” stāsta smilteniete, projekta dalībniece Inta.

Ģimenē stāsta, ka liels atspaids bija arī iedotais inventārs: lāpstas, grābekļi, lejkannas, arī mēslojums. Dalībnieki audzējuši dažādus sakņaugus, augļus un ogas. 

Iesaistīties šajā Borisa un Ināras Teterevu fonda programmā ģimeni mudināja biedrība “Saules kalns” Smiltenes novadā. Projekta koordinatori stāsta, ka dalībnieki šādā veidā ar pārtikas krājumiem nodrošina ne tikai sevi, bet palīdz arī citiem. Piemēram, ievākto ražu ziedojot pansionātiem, sociālajiem centriem, kā arī bēgļiem no Ukrainas. Biedrības “Saules kalns” vadītāja Ļubova Ņikiforova stāsta: “Pēc mūsu ražas svētkiem projekta dalībnieki atstājuši kaut ko mūsu labdarības virtuvei – produkciju, kuru saražoja savos dārziņos. Šis projekts ir ļoti vajadzīgs cilvēkiem, jo cilvēki ne tikai saražoja produkciju ilgam laikam, bet viņi kontaktējās. Mēs viņus saucām uz semināriem, nodarbībām. Organizējām seminārus par konservēšanu.”

Bez biedrības “Saules kalns”, kura atbalsta sniedz 15 ģimenēm Smiltenes novadā, šogad atbalstītas vēl 22 organizācijas visā Latvijā, kas atbalsta daudzbērnu ģimenes, seniorus, cilvēkus ar invaliditāti un citus, kuri nonākuši grūtībās. Labdarības projektu vadītāja Diana Bogdanova pauž: “Cilvēkiem ir vēlme uzlabot savu materiālo situāciju. Arī nākamajā gadā mēs programmu turpināsim. Projektu konkurss tiks izsludināts nākamā gada sākumā. Projekta dalībnieki paši atzīst, ka šis atbalsts ļauj būtiski ietaupīt līdzekļus, novirzīt tos komunālajiem maksājumiem.”

Interese par dalību programmā ar vien pieaug, šogad tādā veidā kopumā palīdzēts jau gandrīz trīs tūkstošiem cilvēku. 


#SIF_NVZ2022