Pie lūšu rezidences Līgatnes dabas takā atklāj jaunu skatu platformu

Aptuveni piecus kilometrus garā Līgatnes dabas taka Gaujas nacionālā parka teritorijā, kur dabas mīļotāji un tūristi dodas vērot savvaļas dzīvniekus, ieguvusi jaunu skatu platformu. Tā uzbūvēta pie lūšu voljēra jeb, kā saka dabas taku darbinieki, lūšu rezidences.

Līgatnes dabas takā ierasto kluso pastaigu vietā šodien pie lūšu voljēra skanēja dažādas dziesmas par dzīvniekiem. Tā Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) atklāja jaunuzbūvēto skatu platformu. “Man šķiet - ļoti svarīgi, ka visiem apmeklētājiem, kas pie mums ierodas vērot dzīvniekus vai baudīt dabu, piedāvāt arī viņiem tādus ērtus apstākļus,” saka Inta Lange, Līgatnes dabas taku vadītāja.

Kolektīvam tie esot svētki, jo šīs izmaiņas pie lūšu rezidences ir vienas no apjomīgākajām pēdējo desmit gadu laikā. “Līgatnes dabas takā vēsturiski visa infrastruktūra ir veidota kā takas, kā koka tiltiņi. Koka skatu vietas agrāk pie lūšiem bija neliela piepacelta koka laipa,” pauž Inta Lange.

Tagad tā vietā ir uzcelta būve, zem kuras var patverties arī no lietus un vēja, lai sliktu laikapstākļu gadījumā pie lūšiem varētu pavadīt ilgāk laika. “Galvenais mērķis - cilvēkam uzmanību pievērst vairāk dzīvniekam. Noslēgt no pārējās pasaules, arī, kad cilvēks ienāk šeit, lai nedaudz aizdomājas par to, kur viņš ir. Kopā ar DAP tie risinājumi tapa, arī par to stiklu, lai radītu to jauno, iespēju dzīvniekam pietuvoties, mēģināt arī priekš mūsdienu tehnoloģijām, lai ar telefonu var labāk nobildēt,” saka Mārtiņš Duševs, arhitekts.

Svarīgi šo skatu platformu būvēt bijis tieši šeit, jo caur klasisko žogu Līgatnes dabas taku četrus lūšus - Leonoru, Mazuli, Favorīti un Filozofi -, raibā apspalvojuma dēļ bijis grūti pamanīt.

Pašām lūšu mātītēm iebildumu pret jauno skata platformu nav, jo izrādās, ka viņām cilvēku uzmanība tīri labi patīk. “Kopš pirmās dienas, kad platforma bija uzcelta, Leonora ir tā, kas no otras puses iet izbaudīt stiklu. Esmu novērojusi, ka viņai patīk pie skatu platformas sēdēt, redzu, ka viņa nāk un vēro arī cilvēkus,” stāsta Inta Lange.

Līgatnes dabas taku vadītāja atklāj, ka šīs nav vienīgās pārmaiņas. Iecerēts, ka drīz pie jaunām mājām tiks vāveres: Tomiņa, Čita un Rižiks. Tāpat arī gaidāms rododendru dārzs takas teritorijā. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik