Pirmo reizi Latvijā izmēģina kaņepju novākšanas kombainu

Pirmo reizi Latvijas vēsturē kaņepes vāktas ar specializētu industriālo kaņepju kombainu, kas atvests no Lietuvas. Latgales zemnieki un zinātnieki šādi kaņepes cer vienlaicīgi gan pārstrādāt pārtikas piedevu ražošanai, gan ražot sintētisko gāzi – alternatīvās enerģijas avotu. 

Kaņepju novākšanas kombains, kas būtībā ir speciāli aprīkots traktors, ir gandrīz vienu miljonu vērts. Latgales laukos tas nonācis, Latvijas zemniekiem pētot, kā šeit attīstīt industriālo kaņepju audzēšanu. Biedrības “Mežvidu lauksaimniecības un tehnoloģiju parks” valdes loceklis Edgars Romanovskis: “Veicam kaņepju novākšanu, izmantojot līdz šim Latvijā nebijušu kaņepju novākšanas tehniku, kas mums ļauj kvalitatīvi novākt kaņepi viņas turpmākajai apstrādei, kas līdz šim ir bijusi ļoti liela problēma.”

Lai kaņepes varētu izmantot sintētiskās gāzes un pārtikas piedevu ražošanai, svarīga ir pareiza kaņepju novākšana. Kombaina mehānismos kaņepju ziedgalviņas vienlaīcigi tiek samaltas un no bunkura nogādātas piebraukušajā transportā, bet stiebri – sagriezti īsos gabaliņos, lai tos izmantotu tālākai pārstrādei. SIA “Jumis Geo’’ pārstāve Solvita Boldāne saka: “Mums ir pašiem bijuši četri gadi dažādiem izmēģinājumi, kā kaņepi novākt, un tie visi nav bijuši tie vienkāršākie.Tāpēc arī Latvijas laukos neaug tā industriālā kaņepe, bet uzskatām, ka tā ir ļoti konkurētspējīga kultūra.”

Tomēr, lai kaņepju audzēšana būtu izdevīga, esot vajadzīga ne tikai šāda dārga un speciāla novākšanas tehnika, bet arī lieli kaņepju lauki. Pagaidām kombains uz Latviju bija atceļojis vien zinātniskā projekta ietvaros uz vienu dienu. Vai tādu būtu izdevīgi iegātāties pašiem, zemnieki vēl spriedīs. 

Visā Latvijā šogad kaņepes tika audzētas tikai nepilna tūkstoša hektāru plašās teritorijās. Latvijas Bioekonomikas stratēģijā 2030. gadam nospraustie uzdevumi paredz maksimāli palielināt Latvijas atjaunojamo dabisko izejvielu izmantošanu dažādu rūpniecības un pārtikas produktu ražošanā. “Biorefic” valdes priekšsēdētājs Raitis Kalniņš norāda: “Ir cerības, ka ar pareizajiem uzsvariem tas tiks attīstīts, tieši enerģētika un manā skatījumā biorafinēšana ir tas, kam ir lielākais potenciāls tieši kaņepju volarizācijā.”’

Kaņepju novākšanas izmēģinājumi notika apmēram četru hektāru platībā. Lietuvā gan šādam unikālam kaņepju novākšanas kombainam esot vairāk darba, jo šīs kultūras audzēšanas platības esot lielākas.


#SIF_NVZ2022