Politologs: partija “Saskaņa” ir kritušais eņģelis

Partija “Saskaņa” ilgus gadus Saeimā ar lielāko frakciju ir atradusies opozīcijā, tai nekad tā arī nav bijusi iespēja veidot valdību. Partija “Saskaņa” izveidota 2010. gadā, apvienojoties “Tautas saskaņas partijai”, partijai “Jaunais centrs” un “Sociāldemokrātiskajai partijai”. Partijas redzemākais līderis ilgus gadus bija Nils Ušakovs, kurš nu ievēlēts Eiroparlamentā, un Jānis Urbanovičs. 

Par partiju “Saskaņa” politologs un SIA “Mediju tilts” līdzīpašnieks Filips Rajevskis saka - šī partija vienmēr kā enģeļi ir noraudzījušies no saviem reitingu augstumiem, bet šobrīd piedzīvo pamatīgu kritumu. “Vienmēr kā savu stipro pusi viņi ir uzsvēruši savu augsto pupularitāti, ka aiz viņu mugurām stāv vēlētāji, ka viņu reitingi vienmēr ir pāri 20 punktiem un Saeimā vienmēr bijušas lielas frakcijas. Šis kritiens un atsitiens pret zemi ir ļoti liels. Domāju, ka viņi paši nespēj pat aptvert, kā dzīvot tālāk, jo kopš dibināšanas brīža nekad nav bijuši šādā reitingu līmenī, kad viņiem nākas cīnīties ar “Latvijas Krievu savienību”, partiju “Stabilitātei”. Vienmēr viņi kā monopols ir noskatījušies no saviem enģeļu augstumiem un nav pat uzskatījuši par vajadzīgu diskutēt ar visādiem tādiem “zemes tārpiem”.” 

Politologs vērtē, ka tik strauju reitingu kritumi partija “Saskaņa” pašlaik piedzīvo, jo ir skaidri definējusi savu nostāju pret Krievijas iebrukumu Ukrainā. Tāpat partija aizvien nav spējusi īstenot savas politiskās ambīcijas un nonākt valdībā. “Visās iepriekšējās Saeimās “Saskaņa” bija nopietns spēlētājs. Visi prezidenti vēlēti ar “Saskaņas” balsīm, viņiem vienmēr bijusi nopietna ietekme uz budžetu, gan uz amatpersonu iecelšanu, tāpēc, var teikt, viņi savā veidā bija daļa no koalīcijas un uz viņu varēja paļauties. Lai saglabātu šo statusu, viņi nevarēja kļūt toksiski - nedrīkstēja nostāties Krievijas pusē. Viņi jau 2014. gadā līdz galam nenodefinēja savu attieksmi pret Krimu, bet šoreiz viņi nevarēja noklusēt savu viedokli.”

Tikmēr “Saskaņas” uzticīgie vēlētāji ir citās domās, jo ilgus gadus atradušies Krievijas informācijas telpā, domā Rajevskis. “Pateicoties “Saskaņai”, šie vēlētāji visu laiku ir dzīvojuši informatīvajā laukā, kurš programmē vēlētāju citādāk. Partijai “Saskaņa” ir iespēja izdzīvot ilgtermiņā, bet tas ir saistīts tikai ar to, ka vēlētājam jāiziet ārā no tā informatīvā lauka un jānotiek atgūšanās momentam no toksiskā tvana, kas nāk no krievu propagandas kanāliem. Šaubos, ka tas būs uz šīm vēlēšanām.”

Lai gan reitīngi partijai “Saskaņa” vairs nav tik spoži kā pirms iepriekšējām Saeimas vēlēšanām, Rajevskis ir pārliecināts, ka partija Saeimā iekļūs. “5% barjeru viņi pārvarēs, tur problēmu nebūs, bet nebūs lielākā frakcija parlamentā, viņu būs stipri mazāk. Viss tādēļ, ka vēlētāji neatnāks, jo ir vīlušies, neapmierināti un nav īsti, par ko balsot.” Foto: Zane Bitere/LETA