Sacenšas pļaušanā ar izkapti

Kādreiz zāli pļāva ar izkapti. Mūsdienās to ir nomainījis trimmeris, bet vēl Latvijā ir cilvēki, kuri joprojām bērnībā iemācīto nav aizmirsuši. Piemēram, Kārķos norisinās izkapts pļaušanas sacensības. 

Kārķos šādas sacensības ir jau kā tradīcija, sagaidot Līgo svētkus. Ērģemes un Kārķu pagasta pārvaldes vadītājs Pēteris Pētersons: “Sacensības notiek jau vairāk nekā desmit gadus. Tas sākums droši vien ļoti vienkāršs. Pļaušana tradīcija ar izkapti iet zudumā, tāpat kā mēs laukos vairs neredzam zirgus un visu aizstāj tehnika un robīši. Tad gribējām to veco sajūtu ar sacensībām atgriezt. Tas viss iet kopā, jo skaidrs, ka vienmēr pirms Līgo svētkiem pirmais siens mājās.”

Sākotnējais sacensību formātam bija atšķirīgs. “Sākumā sacensībās pļāva, kurš tālāk, tad īpaša žūrija vērtēja pļāvumu. Ja kāds var iedomāties - izkapts pļaušana, kaut kas līdzīgs trimmerim. Var tā ātri noskriet un var akurāti. Žūrija vērtēja to pļāvumu, bet man tas nepatika, jo bija tāds subjektīvs moments. Es visu novienkāršoju, ka mēs pļaujam - sievietes pļauj trīs minūtes, vīrieši - piecas. Pēc tam pļāvumu saliek paunā un nosveram. Tas ir katra dalībnieka paša interesēs - pļaut kārtīgi un akurāti, lai pēc tam pašam to vieglāk savākt, tad tas pļāvumus ir uzreiz akurātāks. Vinnē dalībnieks ar lielāko svaru,” stāsta Valkas novada sporta organizators Ērģemes un Kārķu pagastos Mārcis Krams.

Katru gadu vidēji sacensībās piedalās pieci vīrieši un četras sievietes. Mārcis Krams stāsta, ka vairāk ir skatītāju, nekā ir pašu dalībnieku. Runājot par sacensību noteikumiem, tie - kā jau kārtīgā sportā - ir strikti un neapstrīdami.

Sacensību dalībnieks Juris ir lepns par to, ka ir vēl kaut kur Latvijā šāda tradīcija. Pats piedalās jau trešo gadu, rezultāti arī ir cienījami. Lai gan sākumā atnāca tikai  divi dalībnieki, pievienojās sieviete - Vineta. ““Kādus divus vai trīs gadus esmu piedalījusies. Iepriekšējā gadā labi startēju, ieguvu dāvanā grilu. Vienā gadā dabūju šūpuļkrēslu. Un šogad esot noslēpums.”

Dalībnieki bija atbraukuši arī no Rīgas, vēlējās pirmo reizi pamēģināt, kā ir ar izkapti pļaut zāli, latviešu pļaušanas kultūru ieradās baudīt pat kaimiņi somi. 

Sacensību starts tika dots Ērikam un Jurim. Tās bija spraigas. Lai gan Ēriks bija noļāvis lielāku platību, tomēr pēc zāles smaguma  uzvaru guva Juris ar 60 kilogramiem piecās minūtēs. Dāmu konkurencē pārliecinošu uzvaru svinēja Vineta ar 35 kilogramiem trijās minūtēs. Pēc tam vienīgie, kuri bija līdzi atnesuši savas izkaptis, Juris un Ēriks deva citiem, lai tie izmēģina spēkus. Tie, kuri to darīja pirmo reizi, tika apmācīti izkapts pļaušanas pamatota.