"Sadales tīkls" aicina makšķerniekus ievērot drošības noteikumus gaisvadu elektrolīniju tuvumā

Elektroenerģijas sadales sistēmas operators AS "Sadales tīkls" aicina makšķerniekus ievērot drošības noteikumus, makšķerējot gaisvadu līniju tuvumā, aģentūrai LETA norādīja "Sadales tīkla" pārstāvji.

Trešdien, 1. maijā, Latvijā atklāta spiningošanas sezona. Lai makšķerēšanas prieku neaizēnotu elektrotraumas radītas sekas, "Sadales tīkls" atgādina drošības noteikumus gaisvadu elektrolīniju tuvumā, uzsverot, ka strāvas trieciens var izraisīt dzīvībai bīstamus ķermeņa apdegumus un orgānu bojājumus.

Pirms makšķerēšanas vienmēr jāpārbauda, vai ūdenstilpes tuvumā neatrodas elektrolīnijas, un jāizvērtē attālums, lai vadi netiktu aizķerti ar makšķeres kātu vai auklu. Īpaši uzmanīgam jābūt, izmantojot makšķerkātus, kuru garums pārsniedz trīs metrus. Tāpat jāatceras, ka gan makšķerkāts, gan tā aukla var saturēt elektrisko strāvu vadošus elementus.

"Sadales tīkls" uzsver, ka sabiedrībā sastopams uzskats, ka no strāvas trieciena cilvēku pilnībā spēj pasargāt jebkāda veida gumijas zābaki un cimdi, ir maldi. Strāvu nevadošas īpašības piemīt tikai specializētajam elektromontieru ekipējumam. Elektriskās strāvas plūsmu un stiprumu ietekmē apkārtējās vides faktori, piemēram, gaisa mitrums, saskare ar ūdeni un zemes virsmu, tādēļ gumijas zābaki negarantē drošību, jo mitra gaisa, zemes un ūdens tuvuma dēļ elektrība var būt stiprāka par gumijas izolāciju.

"Sadales tīkls" ik pa laikam reģistrē gan pieaugušo, gan bērnu elektrotraumas, kas gūtas, ar makšķerēšanas inventāru aizskarot elektrolīniju vadus. Piemēram, 2021.gadā makšķerēšana traģiski noslēdzās kādam 30 gadus vecam vīrietim. Makšķerēšanas laikā nejauši aizķerot elektrolīniju, makšķeraukla aptinās ap apakšējo līnijas vadu, un cilvēks no gūtās elektrotraumas mira.

Izbūvējot elektrolīnijas, "Sadales tīkls" ievēro normatīvajos aktos noteiktās drošības prasības. Elektrolīnijas visā Latvijā tiek regulāri apsekotas, novēršot gan konstatētos, gan potenciālos bojājumus. Tāpat pie elektrolīnijām izvietotas arī brīdinājuma zīmes par bīstamību, aicinot ikvienu apzināties - elektrolīniju tuvumā vienmēr jāievēro piesardzības pasākumi.

Ja tiek konstatēta bīstama situācija elektrolīniju vai citu elektroietaišu tuvumā, iedzīvotāji aicināti nekavējoties ziņot Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, zvanot 112, vai "Sadales tīklam", zvanot uz bezmaksas bojājumu pieteikšanas tālruni 8404. Ja elektronedrošas situācijas ietekmē cietis cilvēks, nekavējoties jāizsauc arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), zvanot 113 vai 112. Tuvoties cietušajam, kas guvis elektrotraumu, ir bīstami, jo, strāvas triecienu var saņemt arī pats glābējs - pirmo palīdzību var sniegt tikai pēc tam, kad operatīvie dienesti notikuma vietā atslēguši spriegumu.


Foto: Unsplash; ilustratīvs