Sinoptiķi brīdina par agrīniem pavasara paliem

Plūdi Gaujā sāka veidoties jau decembra beigās, bet pēc pāris nedēļām tie sasniegs kulmināciju. Pašvaldības, kuras ik gadu skar ūdens līmeņa pacelšanās, ir gatavas arī šīs sezonas plūdiem, ko ietekmēs gaidāmie meteoroloģiskie apstākļi. Tomēr sinoptiķi brīdina - pavasara pali būs krietni agrāki.

Potenciāli bīstamas situācijas saistībā ar plūdiem saglabājušās jau no decembra, stāsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā (LVĢMC). “Pa vidu sekoja atkušņa periodi. Tas veicināja ledus sablīvēšanos, līdz ar to kopš decembra sākuma nav bijis tāds ilgstoši silts periods, lai ledus izkustu,” saka Andris Vīksna, LVĢMC Prognožu un klimata daļas vadītājs.

Decembra beigās Gauja sāka izplūst no krastiem Ādažu novadā, kad applūda tuvākās mājas pie upes. Tas esot bijis liels brīdinājums, ka šogad plūdi sākušies ātrāk, stāsta Ādažu novada domes vadītājs Māris Sprindžuks. “Mēs esam gatavi, un ciemati, kas applūduši gatavojas plūdiem, protams, arī pēc nesenajiem plūdiem ir lietas darba plānā lietas, aiztaisīt caurtekas ar pretvārstiem, kur applūda Kadagas pusē, vai pacelt ceļu.”

Šonedēļ Ādažos atvērs pirmo Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta depo, kas ir nepieciešamā palīdzību palu laikā. Domē bija iecerēts veikt arī hidromodelēšanu, lai šoziem atrastu iespējamās plūdu rašanās vietas, taču tas nebūtu nesis vēlamo rezultātu.

“Pie visiem tiltiem ir digitālas atzīmes, kur mēs ar kamerām vērojam ūdens līmeņus, tīri vizuāli plūdi sākas ar augšteci, plūdi notiek uz salām, kur ir ledus krāvumi, katru gadu citādāk,” pauž Māris Sprindžuks.

Savukārt Ogrē plūdiem gatavojas ar mērierīcēm un digitālu upes dvīni, kas spēj prognozēt palu draudus 24 stundas pirms tie sāksies.

Lietus palīdz kausēt ledu un paātrina ūdens aizplūšanu. Sinoptiķu prognozes liecina, ka temperatūra pieaugs, līdz ar to - radīsies plūdi. “Salīdzinoši straujāk paaugstināsies, jau februāra beigās gaidām palu maksimumu Ventas, Lielupes baseina upēs, arī Vidzemes rietumos Gauja - Ogre, Carnikava. Daugava vēlāk, uz marta aprīļa pusi,” saka Andris Vīksna.

Pašreiz pieejamās ilgtermiņa prognozes liecina, ka Latvijas upju baseinos pavasara ienākšana gaidāma atšķirīgos termiņos. 


Foto: Freepik