Ugunsdzēsēji Rūjienā gaida pārcelšanos uz jauno depo

Latvijā šogad plānots atklāt astoņus jaunus Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) depo reģionos. Darbus vajadzēja noslēgt pagājušā gada beigās, bet dažādu iemeslu dēļ tas līdz šim nav noticis, ReTV informēja Iekšlietu ministrijā. Četros no astoņiem depo būvniecības darbu pabeigšanai sludinās arī jaunu iepirkumu konkursu. Starp visiem astoņiem jaunbūvējamiem depo visnepabeigtākais ir Rūjienā.

Rūjienas depo varētu būt laba Ugunsdzēsības muzeja reģionālā filiāle, bet šeit katru dienu strādā nesalaužami vīri, savas jomas fanātiķi, kuri par nelielu atalgojumu gatavi palīdzēt citiem visgrūtākajā brīdī. Janvārī Rūjienas glābēji steigušies palīgā 12 reizes.

Katrā maiņā nelielajā Rūjienas depo ir četri darbinieki, kopumā viņi ir 17, mēnesī katram vidēji ir astoņas līdz deviņas diennakts dežūras.

Šodien Rūjienas modernā, mūsdienīgā ugunsdzēsības automašīna ir aizvesta uz Rīgu, kur tai veic plānoto apkopi. Jau rīt tā būs atpakaļ un gatava piedalīties jebkuros glābšanas darbos. Tikmēr garāžas vārti ir atverami ar rokām, līdz ar to katrā izsaukumā tiek zaudētas vismaz 10 sekundes laika, kas dažreiz var būt dzīvības cenā. VUGD pārstāvis Miks Rakeckis: “Ieiesim, apskatīsim, kā mums te izskatās. Te varbūt sākas tās problēmas, nav tie labākie apstākļi. Redzat, ka grīda sēžas mums iekšā, grīda sabrukusi. Griesti. Paši ir likuši šos griestus, tagad ir tā – slapjais laiks, kad lietus līst un sniegs kūst, var redzēt, ka pie garāžu vārtu stiprinājuma jumts ir caurs, līdz ar to no jumta tek ūdens bēniņos, caur bēniņiem sūcas šeit cauri.”

Jaunais depo mazpilsētā atradīsies netālu autoostas, ugunsdzēsēji pārcelšanos gaida. Pagaidām no plānotajiem celtniecības darbiem izdarīta mazliet vairāk nekā puse, būvniekam ir tiesiskās aizsardzības statuss. Līgums ar to ir lauzts, notiek jauna iepirkuma procedūra. Tā notiek arī trijos citos depo projektos, kur darbi apstājušies.

Darbi jaunā Rūjienas ugunsdzēsēju depo celtniecībā pabeigti par 60 procentiem. Šobrīd objekts ir iekonservēts, notiek jauna būvnieka meklēšana. Tiklīdz tas tiks atrasts, līdz oktobrim vajadzētu objektu pabeigt pilnībā.”

Plānots, ka maijā būvdarbi varētu atsākties. Šobrīd objektam apjozta sēta, tiek veikta video apsardze. Nodrošinājuma valsts aģentūras direktora vietnieks Oskars Dzirkalis: “2022. gada maijā slēdzot līgumu, paredzējām šos depo nodot ekspluatācijā. Uzvarēja divas būvfirmas – katra ar savu, atzīstamu reitingu Latvijā. Sākumā viss gāja pēc plāna un nebija indikāciju, ka kāda būtiska kavēšana varētu notikt.”

Rūjienas depo ir viens no 34, kas jāuzceļ jaunajā celtniecības programmā, tie aizstās savu laiku nokalpojušos. Rūjienas depo izmaksas ir 1,4 miljoni eiro bez pievienotās vērtības nodokļa. Citviet celto lielāka izmēra ugunsdzēsēja darba vietu celtniecības cena sasniedz divus miljonus. Depo celtniecība ir pozitīvs solis glābēju darba prestiža uzlabošanā, tomēr noteikti nepieciešams paaugstināt arī zemās darba algas.