Ugunsgrēkā nopostīta kaķu māja

Ugunsgrēkā, kas nedēļas nogalē pilnībā iznīcināja dzīvnieku aizsardzības biedrības “Ķepu ķepā” kaķu māju un izdzēsa divdesmit viena minča dzīvību, visticamāk, esot vainojama pārkurināta krāsns. Kā skaidro būvvaldē, ēka bijusi reģistrēta kā pirmās kategorijas būve, kurā par ugunsdrošību atbild tās īpašnieks. Biedrība lūdz sabiedrību palīdzēt kaķiem tikt pie jaunām mājām, meklē sponsoru centralizētās apkures izveidei visā patversmē.

“Ķepu ķepā” patversmes kaķu mājas krāsmatas šorīt klāja baltas sniega pārslas. Par to, ka šeit mituši kaķi, vēsta vien pastaigu boksi un daži apdeguši piederumi. Teritorijā sastaptie minči esot no sterilizētajām kaķu kolonijām, kādas patversmē bijušas trīs. Ikdienā viņi dzīvojuši teritorijā, bet kaķu mājā gājuši vien pasildīties. Tagad sildīties varēšot labu cilvēku sarūpētajā treilerī. Tikmēr izglābtie kaķu mājas pamatiemītnieki atveseļojas biroja telpās.

Patversmes saimniece Gundega Bidere stāsta, ka izdevies noķert sešus kaķus: “Četri mēs vēl nezinām, kur ir. Nav izdevies viņus noķert. Kopskaitlī šobrīd noķerti ir 23 kaķi.”

Ar dzīvnieku glābšanu un izmitināšanu biedrība nodarbojas jau desmit gadus, bet pirms diviem gadiem reģistrēta arī kā patversme. Apliecinājumu Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD), ka šeit var būt dzīvnieku patversme izsniedzis vēl Ozolnieku novads. Kā skaidro Jelgavas novada būvvaldē, kura teritorijā tagad atrodas patversme, kaķu māja bijusi reģistrēta kā pirmās grupas ēka, par drošību galvenokārt atbildīgs esot tās īpašnieks.

Jelgavas novada būvvaldes vadītājs Andris Ziemelis norāda, ka, pirmkārt, tas ir pašu saimnieku ziņā, cik lielā attālumā tur bijusi kāda no apkures ierīcēm. Tagad tur neko nevarot pateikt vairāk. Palikuši ir kaut kādi pamati tikai. Savukārt, kā skaidro saimniece, ēka esot bijusi aprīkota atbilstoši ugunsdzēsības prasībām, tomēr šoreiz tas neesot palīdzējis.

Gundega Bidere: “Ko tas dod, ja tu guli citā mājā. Es to pīkstēšanu nedzirdēju arī tad, kad es atrāvu vaļā durvis un ieraudzīju, ka man kaķu māja ir liesmās. Ko dod tie ugunsdzēšamie aparāti, ja tu tai telpai nevari pieiet klāt. Mēs ņēmām sākumā ar mammu, divatā ar šļaukām lējām ūdeni, vilkām ārā, ko varējām izvilkt. Ko tas dod?”

Valsts policijā informē, ka lietas apstākļi vēl tiekot izskatīti, bet iespējamais ugunsgrēka iemesls esot pārkurināta krāsns. Patversmi pēc ugunsgrēka apsekojis arī PVD, un, viņuprāt, šobrīd dzīvnieku labā esot izdarīts viss, kas varēts.

PVD Dienvidzemgales pārvaldes vecākā inspektore Baiba Lisovska norāda, ka šis pagaidu stāvoklis tiek risināts. Šobrīd kaķi ir ievietoti dažāda izmēra sprostos. Ir tādi, kas ir kvadrātmetrs, ir mazāki, bet DZAB cenšas pēc iespējas ātrāk to atrisināt.

Pašreiz gan lielākās galvassāpes esot par jaunas kaķu mājas ātru izbūvi. Saimniece teic, ka ātrākais variants būtu moduļu māja, bet, kur atrast tai finansējumu, gan nezinot. Tomēr viens gan esot skaidrs, krāsns apkure patversmē vairs nebūšot. Tāpēc šobrīd tiek meklēti sponsori, lai varētu visā patversmē izbūvēt centralizēto apkuri. Biedrība aicina atsaukties ikvienu, kurš vēlas palīdzēt minčiem ne tikai tikt pie jaunas mājas, bet arī guļvietām, skrāpjiem un citiem nepieciešamajiem piederumiem, jo sadedzis esot viss.