Ukraiņu dziesmas stāsts par līgavaiņa došanos karā kļuvis par realitāti

Aicinājumam ar dziesmu atbalstīt Ukrainu atsaukušies rojnieki, kas savas labās domas un cerības izvēlējušies paust ar senu ukraiņu dziesmu. Lai to izpildītu pēc iespējas precīzāk, Rojas kultūras centra sieviešu korim “Kalva” šobrīd palīdz ukraiņu bēgle, kura kopā ar ģimeni mieru un patvērumu radusi Ziemeļkurzemes piekrastē.

Sena un skumja ukraiņu dziesma stāsta par meiteni, kuras līgavainis dosies karā. Viņa skumst nevis par to, ka mīļotajam jādodas aizstāvēt savu valsti, bet par to, ka ukraiņu meitenei jāpaliek vienai. Nadija, kura jau gandrīz divas nedēļas kopā ar brāļa sievu un bērniem dzīvo Rojā, atzīst, ka senā dziesma šobrīd kļuvusi par realitāti. “Jaunās sievietes šobrīd izjūt skumjas, bet viņas ir lepnas par saviem vīriešiem, kuri aizstāv viņu mājas un valsti. Es esmu 100% pārliecināta, ka mēs uzvarēsim.”

Nadija ir priecīga, ka jau pēc diviem mēģinājumiem Rojas kultūras centra sieviešu korim “Kalva” dziesma izdodas tikpat labi kā ukrainietēm. Jāpiestrādā bijis vien pie specifisku burtu izrunas. “Manuprāt, tā mūzika un tās melodijas, kā tās vijas, ir ļoti viegli iemācāmas. Iespējams, kaut kādā veidā drusciņ sasaucas ar latviešu tautasdziesmām. Valoda un izruna, protams, ir diezgan sarežģīta – tu redzi to burtu, liekas, ka citādāk jāizrunā. Tāpēc esam priecīgi, ka tāda iespēja bija un Nadija atnāca un palīdzēja,” stāsta Jolanta Rauga, diriģente.

Kristīne Maslovska korim pievienojusies pirmo reizi, jo, viņasprāt, šobrīd ir jādzied – jo tas gan mierina, gan varbūt arī dara brīnumus. “Tas, ko gribam pateikt, ka nav svarīgāka lieta kā miers virs zemes. Ja mēs atceramies, ko mūsu vecmāmiņas kādreiz teica: “Vienalga kas, ka tikai nav karš!” Šobrīd mēs tās vecmāmiņas saprotam īpaši labi. Tieši tāpēc ir jāturpina dziedāt visās iespējamās valodās, lai mēs pamodinām tieši to spēku, kas dzīvo mūsos – to sirds mīlestību, kas dzīvo dziesmā,” saka Kristīne Maslovska, kora “Kalva” dalībniece.

Kora “Kalva” dalībniecēm pie krūts piesprausts Ukrainas karogs, savukārt Nadija savam sniegbaltajam džemperim piespraudusi Latvijas krāsas: “Šobrīd, šajā sarežģītajā laikā, esmu šeit, par to esmu ļoti pateicīga. Tāpēc tas ir kā pateicības simbols, kas veltīts visiem latviešiem.”

Lai gan Nadija ar rojniecēm tiekas vien otrajā mēģinājumā, viņai pašai korī atvēlēta sava vieta. Ja viņa patiešām pievienosies korim uz ilgāku laiku, iespējams, “Kalva” apgūs jaunas ukraiņu dziesmas.


#SIF_NVZ2022