Ukraiņu ģimenes gūst ienākumus pavasara tirgū

Meklējot papildus veidus, kā šobrīd atbalstīt Ukrainas kara bēgļus Latvijā, nedēļas nogalē Ogrē pavasara tirgus laikā apmeklētāji iegādājās Ukrainas sieviešu un bērnu veidotos rokdarbus, kā arī iepazina tradicionālos ukraiņu ēdienus. Kā skaidro akcijas organizatori, pasākums ļāvis, jo īpaši Ukrainas mammām ar maziem bērniem, gūt papildus līdzekļus iztikai Latvijā. 

Vēl dienu pirms tirdziņa bijušajā Lauberes bērnu namā, kur šobrīd jau divus mēnešu dzīvo vairāk nekā 20 Ukrainas ģimenes, rosība ir gan virtuvē, gan atpūtas telpā. 1. maija tirdziņam tiek gatavots ukraiņu borščs un dažādi rokdarbi. Kā ReTV atzīst uzrunātās sievietes, tas ļauj kaut uz brīdi nedomāt par notiekošo dzimtenē. “Mēs radoši darbojāmies. Veidojām piespraudes ar Latvijas un Ukrainas karogiem. Izveidojām mūsu tradicionālās Ukrainas aproces,” stāsta Aņa, ukrainiete.

Iedzīvotāju atsaucība tirgus dienā liela. Gan pārtiku, gan preces iegādājās par ziedojumiem. Kā novēroja ReTV, cilvēki labprāt ver savus makus un vēlas atbalstīt. Rindas jo īpaši veidojas pie boršča stenda. Kāds pat ieradies ar savu burciņu.

Ukraiņu skolnieces Polīnas darinātais zaķis turpmāk mājvietu radīs pie skolnieces Ogrē. “Bērns ir pats to zaķīti pagatavojis, lai būtu naudiņa mācībām,” saka Inga, atbalsta ukraiņus.

Tirdziņā bija Ukraiņu ģimenes, kuras šobrīd uzturas gan Ogres un Salaspils novadā, kā arī Rīgā. Kā skaidro Ogres pašvaldībā, kas bija akcijas ideja autori, gūtie līdzekļi ir papildus ienākumi ģimenēm, kā arī veids, kā nodarbināt jo īpaši mammas ar bērniem. Ogres novada pašvaldības izpilddirektora vietniece Dana Bārbale: “Ne visas mammas var strādāt. Ne visiem var atrast darbu. Jāsaprot, ka ir arī bērni tādā vecumā, kurus nevar atstāt.”

Kā ReTV skaidro Ukraiņu atbalsta biedrībā, šobrīd aktuāls ir ne tikai dzīvojamā fonda jautājums, bet arī Ukrainas iedzīvotāju nodarbinātība un iespējas sniegt psiholoģisko palīdzību. Kā uzsver biedrībā, mammas ar bērniem, kurām vīri vai dēli karo, nespēj tikt galā ar emocionālo slogu, paradās atsevišķos gadījumos arī problēmas ar alkoholu. “Pie manis dzīvo viena sieviete. Viņai dēls karo, viņa netiek galā. Es arī nevaru viņai palīdzēt, jo es neesmu psihologs,” atzīst Ingus Zaharčenoks, Ukraiņu atbalsta biedrības valdes loceklis.

Pašvaldībā norāda, ka tirdziņā gūtie ienākumi ģimenēm ir pat vairāki simti eiro, kas ir būtisks atbalsts ikdienas dzīvē, šobrīd uzturoties Latvijā. 


 #SIF_NVZ2022