Uz Jelgavas poliklīnikas jumta top urbānais bišu dārzs

Uz Jelgavas poliklīnikas jumta izvietotas pirmās bišu saimes, tādējādi veidojot urbāno pilsētvides dārzu, kas daudzās citās Eiropas valstīs jau ir izplatīta prakse - bišu dzīvei tieši pilsētā. Turpmāk ne tikai medus karote mediķiem ļaus stiprināt imunitāti vīrusu sezonas laikā, bet arī veikt noderīgus pētījumus par ievākto medu pilsētvidē, jo Jelgava ir bagāta ar liepām un citiem ziedošiem augiem.

Pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados bites no laukvides saimniecībām tika vestas ganībās uz Rīgu tieši liepu ziedēšanas laikā. Šobrīd Rīgā bišu dravas atrodas uz vairāku ēku jumtiem. Tagad zaļās domāšanas un ekoloģiskā dzīvesveida pielietošanai pievienojas arī Jelgava.

Bišu urbānā dārza uz Jelgavas poliklīnikas jumta izveides mērķis ir ar analīžu rezultātiem saprast, vai pilsētvidē ievāktais medus ir labs, to var droši lietot uzturā. Bites atrodas jaunās saimēs un strādā čakli, ir jau ievākts pirmais medus.

Jelgavas poliklīnikas vadītājai Kintija Barlotino bērnības biškopība nav sveša, tālab viņa uzrunāja Latvijas Biškopības biedrību turpmākai sadarbībai. Nākotnes iecere ir trīs bišu saimes uz Jelgavas poliklīnikas jumta palielināt līdz lielākam skaitam, tikmēr rūpes par bišu saimēm turpinās Latvijas Biškopības biedrība. Jelgavas poliklīnikas valdes locekle, ārste Kintija Barloti: “Mēs atrenovējām augšā jumtu, paskatījāmies, cik daudz apkārt ir ziedošu liepu. Raiņa parks zied, un vispār Jelgava ir tik tīra un skaista pilsēta. Sapratām, ka bites ir tieši tas, kas mums palīdzēt paskatīties uz ekoloģisko vidi.”

Salīdzinoši ar lauku teritorijām pilsētvide ir brīva no lauksaimniecībā izmantotajiem pesticīdiem. Tā kā bites lido augstu, tad tās uz sestā stāva poliklīnikas jumta cilvēkiem netraucē, viņas jūtas tur labi. Var prognozēt, ka sezonas laikā katra bišu saime ievāks ap 50 kilogramiem medus.


#SIF_NVZ2022