Veikalos maz iepakojumu ar depozīta īpašo marķējumu

Šodien sāk darboties ilgi gaidītā un plaši apspriestā depozīta sistēma dzēriena iepakojumam. Turpmāk par katru dzēriena pudeli ar īpašo marķējumu veikalā piemaksāsim desmit centus, kurus iespējams atgūt, iepakojumu nododot taromātā. Tiesa gan, šobrīd spēkā pusgadu ilgs pārejas periods, veikalos pagaidām pieejami vien daži dzērieni ar depozīta sistēmas marķējumu.

Dzēriena iepakojumu depozīta sistēma šodien vienlaicīgi atklāta četrās Latvijas pilsētās: Rīgā, Liepājā, Daugavpilī, kā arī Rūjienā. Rūjienā uzstādīts viens no depozīta iepakojuma pieņemšanas āra kioskiem. Rūpes par tā uzstādīšanu un uzturēšanu uzņēmies vietējā veikala īpašnieks. Viņš ReTV stāsta, ka par depozīta sistēmas iespējām interesējas daudzi rūjienieši. “Vai jau ir jākrāj, tad stāstu, ka nesteidzamies, jo tikai ar depozīta zīmīti pieņēma depozīta tara, svarīgu lomu spēlē svītru kods, jo jaunam iepakojumam būs jauns arī svītru kods, ko šī iekārta atpazīs,” saka Kaspars Portnajs, Rūjienas veikala “ELVI” īpašnieks.

Taromātā iespējams nodot dzērienus ar īpašo marķējuma zīmi, pretī saņemt kuponu, ar ko iepirkties veikalā. Kuponā redzama tā kopējā vērtība, nodoto iepakojumu vienību skaits, kā arī informācija, kuros veikalos to iespējams izmantot kā maksāšanas līdzekli par precēm. Daļa veikalu ļaus kuponu apmainīt arī pret skaidru naudu. SIA “Depozīta Iepakojuma operators” padomes locekle Laila Vārtukapteine: “Lielākoties veikali aprīkoti ar veikalu telpās esošiem taromātiem, ir arī vietas, kur pieņem manuāli, kas nav daudz, jo vieglāk ir darboties ar taromātu.”

Kopumā visā Latvijā šodien darbu sāk 1350 depozīta punktu - vidēji uz katriem 1400 iedzīvotājiem darbosies viens pieņemšanas punkts. Par to uzturēšanu rūpēsies veikali. “Tara nonāk dažādās tvertnēs, plastmasa, metāls, stikls. Stikls nesaplīst, iet pa atsevišķu lentu uz tvertni. Kāds atbildīgais šīs pudeles krāmē kastēs vai pilda lielos maisos,” pauž Laila Vārtukapteine.

Veikalu plaukti gan ar depozīta iepakojumu piepildīsies vien pakāpeniski. Piemēram, veikalā Rūjienā ar depozīta marķējumu šodien atrodamas vien divas dzērienu iepakojumu vienības. Tas tāpēc, ka nākamie seši mēneši, līdz 1. augustam noteikts kā pārejas periods. Tas ir laiks, kad ražotājiem un tirgotājiem pārdot līdz šim saražotos dzērienu krājumus.

Šajā laikā veikalos varēs iegādāties dzērienu iepakojumos ar jauno depozīta marķējuma zīmīti. Šie dzērieni maksās par desmit centiem vairāk, iepakojumu varēs ievietot taromātos. Tāpat būs iegādājami dzērieni bez marķējuma. Šos taromātos ievietot nevarēs.

Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija sola, ka jau šajā mēnesī 30 procenti dzērienu iepakojumu būs ar depozīta marķējumu. Lai taromāti depozīta sistēmai atbilstošās pudeles pieņemtu, svarīgi, lai tās nav saplacinātas vai kā citādi bojātas, iekārta skaidri varētu nolasīt svītru kodu un depozīta zīmi. Ja taromāts iepakojumu nepieņems, tukšo taru varēs atstāt turpat atkritumu šķirošanai paredzētos konteineros. 


Foto: depozitapunkts.lv