Visā Latvijā skolēnus sāk testēt ar siekalu testiem

No šodienas visā valstī sāk testēt skolēnus, lai pilnvērtīgi klātienē varētu sākt darbu skolās. Jaunais mācību gads sāksies tieši pēc vienas nedēļas. Kā notiek testēšana un ar kādām problēmām saskaras vecāki un skolēni, kuri mācās tehnikumos?

Šobrīd jaunāko klašu skolēnu vecāki mēro ceļu uz skolu - jāizņem siekalu testa trauks. Valmieras sākumskolā rosība valda jau no paša rīta.  “Mums no laboratorijas atnākuši testi, mēs viņus saņēmām šodien agri no rīta, tie bija sapakoti, katram bērnam komplektiņš, tos bērnam iedod vai vecākam, tad tos nes mājās. Tad rīt viņi nesīs atpakaļ gatavu jau, tad gaidīsim rezultātus,” saka Sandra Ivanova, Valmieras sākumskolas medicīnas pārstāve.

“Skrīninga testa mērķis ir diagnosticēt Covid-19 savlaicīgi, attiecīgi noteikt ierobežojušos pasākumus, noteikt katram saslimušajam kontakt personas, tādējādi apturēt tālāko infekcijas slimības izplatību. Skrīninga testi un siekalu testu metode tiek lietota testējot sabiedrības veselo populāciju, līdz ar to sagaidot, ka pozitīvie gadījumi būs mazāk,” pauž Ilze Arāja, SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja.

Par siekalu testu saņemšanu vecākiem tika paziņots jau laicīgi. Ja viens no vecākiem nevar ierasties, tad ir jānozīmē kāds cits no ģimenes. “Respektīvi, te ir tas tests. Cik mēs skatījāmies tajā video, te ir uzrādīts, cik tālu spļaut iekšā, jānotīra ar salvetīti, pēc tam bērns uzraksta, kas pat ir labi - vārds, uzvārds, klase. Mitrās spirta salvetītes un parastā salvetīte - pirms un pēc, respektīvi, rokas pirms un pēc tam pēc, šeit ir pudelīte apakšā, kura jānoslauka,” stāsta Inga, skolēna mamma.

Siekalu testus Valmieras sākumskolā varēja saņemt no pulksten 11.00. Neskatoties uz to, ka šodien ir darba diena, rinda bija gara. Visi ReTV aptaujātie vecāki ir vienisprātis, lai vai kādas prasības, galvenais, lai mācības ir klātienē.  “Man pretenziju nav, lai taisa tos testus. Labāk, lai ir testi, nekā sēž mājās mājmācībā - viennozīmīgi, ka labāk, ka uztaisīt šāda veida testu. Sākas skola, sāk mācīties, viss kārtībā, jebkurā brīdī tiek kontrolēts visas analīzes, rezultāti,” saka Inga.

Vecākiem tomēr nāksies vēl izdomāt visādus loģistikas risinājumus, kad būs jābrauc pakaļ siekalu traukam; kad jāgādā atpakaļ.  “Pielāgosimies, tāpēc arī ir vīrs, kopā to laiku arī sakārtosim tā, lai attiecīgi visu varam atvest. Kaut kādas mazas grūtības noteikti būs, bet pie visa var pierast un pielāgoties,” atzīst Zane, skolēna mamma.

“Nezinu, grūti pateikt, cik tam bērnam to testu viegli nodot, bet es domāju, ka, nē, vieglāk ir nekā pērn, kad bija mājmācība,” saka Mārtiņš, skolēna tētis.

Skolēni no 14 gadu vecuma varēs paši izņemt siekalu trauku. Tests būs derīgs, apmeklējot pulciņus, bet nevarēs izmantot apmeklējot kafejnīcas un teātrus. Testus var nenodot tie bērni, kas ir vakcinējušie vai arī pārslimojuši pēdējo sešu mēnešu laikā.