“Visam pamatā ir cilvēks.” Ungurmuižā godina Vidzemes uzņēmējus

Vidzemē tas jau kļuvis par tradīciju – augustā dārza svētkos godināt sava reģiona uzņēmējus. Šoreiz tika godināti 11 uzņēmēji, kurus par veiksmīgu darbu nominējušas pašvaldības. Šis pasākums notiek jau vairāk kā 10 gadus. “Izvērtējot visas šīs uzņēmējdarbības jomas visā Vidzemes novadā, radās doma, ka vajadzētu arī viņas kaut kādā veidā atbalstīt un nominēt, tāpēc arī uzsākās šī izvērtēšana –  “Vidzemnieku stāsti”, kad tika uzklausīti un demonstrēti  viņu stāsti, sasniegumi, idejas, kas tiek realizētas dzīvē, gan kā biznesa, gan kultūras projekti,” par Vidzemes dārza svētku sākuma ieceri stāsta VPR Attīstības padomes priekšsēdētājs Guntis Gladkins. 

To, ka ir svarīgi sava reģiona cilvēkus atbalstīt, uzsver arī Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis: “Visam pamatā jau ir cilvēks, man liekas, Fords bija teicis: “Jūs man varat atņemt visu, tikai atstājiet man manus cilvēkus un man pēc laika būs viss.” Tas, kas man jau bija, īstenībā jau ļoti daudz ko nosaka cilvēki, paša cilvēka uzņēmība, gribasspēks.”

Šie ir jau  12.  dārza svētki, pa šiem gadiem izstāstīti jau 297 Vidzemes uzņēmēju veiksmes  stāsti, kas var  iedvesmot un motivēt  darīt arī citus. “Jābūt milzīgai drosmei! Jābūt neatlaidībai un spējai vienkārši tiekties uz priekšu,” tā par savu ienākšanu uzņēmējdarbībā saka piemājas saimniecības „Cinīši” saimniece Jolanta Nagle, viņas saimniecība pievērsusies kazkopībai. “Mēs sākām ražot mīkstos sierus un sākām eksperimentēt ar saldējumu. Tas ir otrais top produkts, kas mums ir aizgājis. Negaidījām tādu interesi. No sākuma, kad mums parādījās tās pirmās kazas, tad bija  – nu ko mēs ar viņām darīsim, kā mums ies, kāds pirks vai nē. Beigās sanāca tāds bums, ka mums pat pietrūkst piena, no kura ražot, lai apmierinātu pieprasījumu.”

Reģiona uzņēmēji pierāda, ka var veiksmīgi darboties ne tikai tradicionālajās jomās, bet rast arī inovatīvas idejas. To var teikt arī par SIA „Leff” dibinātāja Edgara Birža ieceri ražot parketu, bet ne jau parastu. “Tas ir unikāls līklīniju parkets – saglabājam koka dabiskās formas ražošanas procesā, katra grīda ir neatkārtojama.”

Kā rosināt uzņēmējdarbību reģionos, kas būtībā ir pamats, lai attīstītos arī Latvijas novadi, arī tie novadi, kas ir tālāk no Rīgas. Savu viedokli izsaka Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis: “Kaut vai tā pati banku politika, pamēģiniet, aizejiet uz kādu no bankām un paprasiet kredītu mājas iegādei laukos, pilsētā iedos, vēl 10 kilometrus pilsētas tuvumā, bet ārpus pilsētām, dziļi laukos skatās skeptiski.”

“Viena no lietām, kas ir, tā varētu būt nodokļu politika, ja tas ir reģionos, dziļi laukos,” atbalsta nepieciešamību uzsver arī VPR Attīstības padomes priekšsēdētājs Guntis Gladkins. “Jāsaprot arī tas, ka kaut ko grandiozu uzbūvēt laukos ir diezgan pagrūti, jo pirmais un svarīgākais, kas ir, tas ir darbaspēks.  Šobrīd arī prasa kvalitatīvu darbaspēku.”

Savukārt Andis Caunītis uzsver arī infrastruktūras lomu: “Ja runājam par Gulbeni, ja nav dzelzceļa un mēs nevaram pa dzelzceļu divās stundās aizbraukt līdz Rīgai, bet braucam caur Pļaviņām, ja jāved, jātransportē jebkurš produkts, kaut vai tie paši graudi, tad ja ved ar mašīnu tie ir 15 eiro tonnā, ja ar dzelzceļu, tad 4-5 eiro, starpība ir. Ja nav labas infrastruktūras, nu kāda var notikt attīstība?”

Infrastruktūras nozīmību, lai laukos attīstītu uzņēmējdarbību,  akcentē arī uzņēmējs Edgars Birža: “Izaicinājums ir, mums tur ir zemes ceļš, pa kuru man jābrauc, izaicinājums ir arī atrašanās tālu no Rīgas, tās ir materiālu piegādes.”

“Atrodoties reģionā, tas nozīmē, ka mums nav rokas stiepiena attālumā veikala, vai noliktavas, mums ir jāatrod veids, kā varam piegādāt sev izejvielas, kā varam piegādāt iepakojuma materiālu, kā varam tālāk nogādāt  savu produktu pie pircēja, uz veikalu, tādā ziņā ir izaicinājumi,” vērtē uzņēmēja Jolanta Nagle. “Bet kas dzīvē ir viegls? Nu nav nekas viegls, ja strādāsi pilsētā kā uzņēmējs, arī būs savi izaicinājumi, ar to ir jāiemācās tikt galā! “

Vidzemes dārza svētku tradīcija reģionā tiks turpināta, lai arī tādējādi apliecinātu, cik svarīgs ir šo cilvēku veikums.


#SIF_MAF2023