Zemnieku saimniecība “Kotiņi” Latgales skolām ziedo zirņus, pupas un putraimus

Zemnieku saimniecība “Kotiņi’’, kas atrodas Balvu novadā un apsaimnieko vairākus tūkstošus hektāru zemes pašā Latvijas pierobežā, šajās dienās apbraukā daudzas Latgales skolas. Uz izglītības iestādēm tiek vesti un ziedoti putraimi, zirņi, grūbas un citi pašu saimniecībā audzēti produkti. 

Speciāli izrotāta kravas mašīna šajās dienās piestāj pie visām Balvu novada skolām un bērnudārziem. Viena no tām Medņevas pirmsskolas izglītības iestāde.

Izglītības iestādēm tiek dāvināti produkti, no kuriem var pagatavot latviešu nacionālos ēdienus. “Latviešu ticējums vēsta, ka Ziemassvētkos jāsavāra daudz pupas un zirņi, daudz, daudz jāēd, lai nākamajā gadā ir laba raža,” saka z/s “Kotiņi” pārstāve Sandra.

Tāda bijusi arī šogad, tāpēc kopumā ziedojumi šajās dienās tiek vesti uz 47 izglītības iestādēm Latgalē. Tās ir vairāk nekā piecas tonnas pārtikas. Zirņus, pupas, grūbas un citus graudaugus vārīs ne tikai skolu virtuvēs, bet pārtikas pakas saņem arī skolotāji un tehniskie darbinieki. Medņevas pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Ilze Brokāne saka: “Bērniem garšo graudaugi. Mēs arī bērniem stāstām un rādām to informāciju. Mums pavārīte gatavo arī parasti Ziemassvētkos. Pupas gan nav bijušas, bet zirņus parasti vārām. Tad bērni mielojas ar zirņiem.”

Viļakas Valsts ģimnāzijas direktora vietniece Mārīte Supe-Tuča saka: “Ņemot vērā to, ka mums ir prasmīgas saimnieces virtuvē, tad atradīs piemērotu recepti tā, lai skolēniem garšotu ēdiens, kurā būs gan zirņi, gan pupas. Nemaz nerunājot par pankūku miltiem, jo pankūkas, cik es zinu, ir viens no mīļākajiem ēdieniem skolēniem launagā.”

Savukārt Viduču pamatskolā ziedotājus sagaida ar piparkūkām. Šeit uzsver, ka pašu audzētiem graudaugiem vienmēr būs augstāka vērtība. 

Zemnieku saimniecības pārstāvis uzskata, ka, ja raža ir bijusi laba, tad ir jādalās arī ar citiem. Arī pagājušajā gadā pirms svētkiem ziedojuši Latgales slimnīcām, šogad tās ir izglītības iestādes. “Pedagogi un tehniskie darbinieki ir tie, kuri mūsu nākamajai paaudzei māca būt gudriem. Iespējams, kāds, kurš ēdīs mūsu dāvanas, būs arī topošais uzņēmējs vai kāds valsts vadonis. Pateicībā viņiem par lielo darbu mēs no sevis vismaz kripatiņu dāvājam savus produktus,” saka z/s “Kotiņi” pārstāvis Rolands Keišs.

Pārtiku saimniecība ziedos visām Balvu novada izglītības iestādēm, savukārt pārējos novados Latgalē pēc izlozes principa šādi nolemts palīdzēt katrā novadā vēl divām skolām un diviem bērnudārziem. Tieši tāpat ziedojumus saņems izglītības iestādes Rēzeknē un Daugavpilī.  

Zemnieku saimniecība daļu savu ienākumu no pārdotajiem produktiem ziedos arī Ukrainai. 


#SIF_NVZ2022