Aizsardzības ministrija (AM) plāno novirzīt 95 151 eiro Latgales un austrumu pierobežas informatīvās telpas stiprināšanai, liecina informācija Tiesību aktu portālā.
AM norāda, ka, turpinoties Krievijas īstenotajam pilna mēroga karam Ukrainā un izvērstajam hibrīdkaram pret Latviju, nemainīgi aktuāls ir jautājums par informatīvās telpas drošību un to, kā veiksmīgāk uzrunāt Latgales reģionā un austrumu pierobežā dzīvojošos iedzīvotājus.
AM ieskatā, šī brīža drošības izaicinājumu un Krievijas izvērstā hibrīdā kara dēļ nepieciešams stiprināt austrumu pierobežā dzīvojošo Latvijas iedzīvotāju psiholoģisko noturību pret Krievijas dezinformāciju un gatavību aizsargāt valsti, uzrunājot Latgales iedzīvotājus un nododot tiem ar aizsardzības nozari un visaptverošu valsts aizsardzību saistītus vēstījumus un patiesu informāciju.
Lai stiprinātu Latgales un austrumu pierobežas informatīvo telpu un veicinātu pierobežā dzīvojošo Latvijas iedzīvotāju noturību pret Krievijas dezinformāciju un gatavību aizsargāt valsti, saskaņā ar AM Sabiedrisko attiecību padomes sēdes 6.marta lēmumu, AM izsludināja projektu konkursu plašsaziņas līdzekļiem un nevalstiskajam organizācijām “Atbalsts Latgales informatīvās telpas stiprināšanai”.
Projektu konkursa mērķis ir stiprināt Latgales un austrumu pierobežas informatīvo telpu, veicinot reģionā dzīvojošo iedzīvotāju izpratni un informētību par aizsardzības nozari un visaptverošu valsts aizsardzību, kā arī iesaistot reģiona iedzīvotājus nevalstisko organizāciju un plašsaziņas līdzekļu rīkotajās aktivitātēs un projektos, kas saistīti ar aizsardzības nozari.
Aizsardzības ministrija saņēma 17 projektu konkursa pieteikumus, no kuriem desmit ir plašsaziņas līdzekļu, bet septiņi nevalstisko organizāciju projektu (NVO) pieteikumi. Aizsardzības ministrijas Sabiedrisko attiecību padomes 29.maija sēdē tika skatīts un izvērtēts katrs projektu konkursa pieteikums atbilstoši izteiktajiem kritērijiem un Sabiedrisko attiecību padome lēma atbalstīt desmit projektus – piecus plašsaziņas līdzekļu projektu un piecus NVO projektu pieteikumus.
Saskaņā ar 29.maija Sabiedrisko attiecību padomes sēdes lēmumu, kas pieņemts, pamatojoties uz AM pieejamo finansējumu, pretendentu iesniegtajiem projektu pieteikumiem un to atbilstību noteiktajam mērķim, AM ir apstiprinājusi piešķirt 10 000 eiro Ziemeļlatgales laikraksta “Vaduguns” projektam “Neatdosim ne centimetru”, 9989 eiro radio “Divu Krastu Radio” projektam “Mūsu aizsardzībai”.
Savukārt 10 000 eiro iezīmēti Latgales reģionālās televīzijas projektam “Tuvplānā: Drošība”, laikraksta “Ezerzeme” un biedrības “Krāslavas rajona partnerība” projekts “Sadarbojoties stiprinām Austrumu robežu” atbalstīts ar 10 000 eiro.
AM piešķīrusi 9730 eiro laikraksta “Vietējā Latgales Avīze” projektam “Droša informācija – droša robeža”, biedrības “Cita Daugavpils” projektam “Drošas apkaimes: Daugavpils pilsētas apkaimju kopienu stiprināšana noturībai miera laikā” iezīmēti 9730 eiro.
Savukārt biedrības “Damedia” jeb “chayka.lv” projektam “Ne tikai ar ieroci: Latgales sargi” piešķirti 10 000 eiro, biedrības “Esi vasals” projekts “Informēts un noturīgs: Latgale stāsta par aizsardzību” atbalstīts 9940 eiro. Latgaliešu kultūras biedrības projektam “Uzspēlēsim: Kas? Kur? Kad?” iezīmēti 10 000 eiro, savukārt Latgalīšu kulturys ziņu portāla “lakuga.lv” projektam “Kai sorguot?” piešķirti 9991 eiro.
Paredzēts, ka plašsaziņas līdzekļi veidos publikāciju ciklu laikrakstā, radio raidījumu ciklu, kā arī saturu audiovizuālā formātā publicēšanai interneta lapās un sociālajos tīklos, informējot Latgales iedzīvotājus par aizsardzības nozares aktuālajiem tematiem.
Savukārt NVO īstenos individualizētākas komunikācijas aktivitātes, veidojot dažādus formālus un neformālus seminārus, interaktīvas nodarbības, kooridnatoru un aktīvistu kapacitātes aizsardzības nozares jautājumos stiprināšanas pasākumus. ĀM prognozē, ka kopumā, atbalstot konkrētos projektu pieteikumus, tiks aptverta visa Latgales plānošanas reģiona teritorija.
AM klāsta, ka īstenojot projektus, Latgales iedzīvotāji tiks uzrunāti un tiem tiks nodoti ar aizsardzības nozari saistīti vēstījumi, tostarp par valsts aizsardzības pasākumiem, par iespējām iesaistīties visaptverošā valsts aizsardzībā, par personisko atbildību valsts aizsardzības nodrošināšanā un citiem aizsardzības nozares aktuāliem tematiem.
Papildus, atbalstot NVO tiešās komunikācijas aktivitātes, AM ieskatā, tiks stiprināta tieši Rēzeknes, Ludzas, Daugavpils un Latvijas un Krievijas, kā arī Latvijas un Baltkrievijas pierobežā dzīvojošo Latvijas iedzīvotāju informētība, noturība un gatavība aizsargāt Latviju.