Skip to main content
Atlasīt pēc reģiona

Attīsta jaunus risinājumus kuņģa un zarnu vēža agrīnai diagnostikai

20. februāris 2025
Sandra Paegļkalne, Kaspars Daņiļevičs, Vidusdaugavas televīzija, speciāli ReTV

Medicīniskās testa mēģenes laboratorijas analīzēm.
Foto: ReTV

2019. gadā Jēkabpilī atklāja pētījuma “GISTAR” reģionālo centru, kurā iespēju bez maksas saņemt kuņģa un zarnu trakta veselības pārbaudes izmantoja 1386 iedzīvotāji. Tagad Jēkabpilī norit pētījuma otrā kārta, kurā uz atkārtotām pārbaudēm tiek aicināti pirmās kārtas dalībnieki. Pētījumu veic Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts.

"Šī pētījuma rezultātā tiks izstrādātas kuņģa vēža skrīninga vadlīnijas Eiropas Savienībā."

- Oskars Vizbulis

Reklāma

Kā skaidro LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta sabiedrisko attiecību speciālists Oskars Vizbulis: “Šī pētījuma rezultātā tiks izstrādātas kuņģa vēža skrīninga vadlīnijas Eiropas Savienībā, un tāpēc šis ir ļoti svarīgs pētījums ne tikai Latvijas, bet arī visas Eiropas mērogā.”

 

Pašlaik Eiropā trūkst efektīvas kuņģa vēža skrīninga metodes, tāpēc pētījumā analizē dažādus variantus. Dalībniekiem veic pārbaudes, kas var palīdzēt atklāt gremošanas sistēmas audzējus vai to priekšvēstnešus. Vienā no pārbaudēm nosaka, cik daudz iekšējo tauku ir organismā. Tāpat mēra cilvēka augumu, garumu un svaru, ņem asins un fēču analīzes, kā arī veic citus testus. Nozīmīga loma pētījumā ir helikobaktērijas noteikšanai.

 

“Viens no kuņģa vēža izraisošiem faktoriem varētu būt helikobaktērija. Pētījumā tiek precizēts, vai šī helikobaktērija ir vai nē, un ļoti precīzs tests ir elptests,” skaidro LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadošā pētniece Daiga Šantere.

"Viens no kuņģa vēža izraisošiem faktoriem varētu būt helikobaktērija."

- Daiga Šantere

Reklāma

“Ierodoties respondentam, viņam lūdz iepūst šādā maisiņā. Tad, kad viņš to ir izdarījis, pēc pusstundiņas jāiedzer ir substrāts, un pēc pusstundiņas jāpūš elptests ir otru reizīti. Kad tas izdarīts, tad liekam elptesta aparātā, un šos mērījumus visus testē,” saka LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta zinātniskā darba asistente Ligita Grūberte. 

 

Latvijas iedzīvotāju inficētība ar helikobaktēriju ir ļoti augsta – ap 50 procentiem. Arī pētījuma pirmajā kārtā Jēkabpilī šis mikroorganisms atklāts daļai dalībnieku.

 

“Ja helikobaktērija tika konstatēta, tad visiem bez maksas tika piedāvāts lietot medikamentus, lai varētu izskaust šo baktēriju. Lielākoties rezultāts bija ļoti labs, un helikobaktērija tiešām tika iznīcināta,” stāsta Daiga Šantere.

 

"Līdzšinējie pētījumi liecina, ka helikobaktērijas izskaušana varētu par 40% samazināt kuņģa vēža izraisītu nāves gadījumu skaitu."

- Daiga Šantere

Reklāma

 Tāpēc būtiski atrast veidus, kā šo profilaksi īstenot praksē. Pētnieki aicina tos iedzīvotājus, kuri piedalījās pirmajā kārtā, būt atsaucīgiem un atnākt uz atkārtotām pārbaudēm.

 

Jēkabpils centrā pētījuma otrās kārtas pārbaudes ilgs līdz 31. maijam. Savukārt dalībnieku apsekošana visā valstī tiks pabeigta nākamgad. 


MAF logotips ar uzrakstu Mediju atbalsta fonds Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par "Novadu ziņas kanālā ReTV" saturu atbild SIA "Re MEDIA”
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta.

Saistītās birkas