15 minūtes izglābj vismaz trīs dzīvības. Valsts asinsdonoru centrs aicina papildināt asins krājumus

Latvijas slimnīcās šobrīd akūti trūkst 0- asins grupas asinis. Lai atjaunotu un uzturētu asins krājumus, Valsts asinsdonoru centrs regulāri rīko donoru dienas visā Latvijā. Arī Jēkabpilī vairākas reizes mēnesī viesojas asinsdonoru centra pārstāvji, lai jēkabpiliešiem dotu iespēju palīdzēt tiem, kam tas nepieciešams.

Jēkabpils stadiona telpās norit kārtējā donoru diena, ko nodrošina Valsts asinsdonoru centrs. Iespēju ziedot asinis tuvāk dzīvesvietai izmanto daudzi novada iedzīvotāji. Lielākā daļa to dara regulāri un cēlu mērķu vadīti.

Latvijas ārstniecības iestādēs regulāri ir nepieciešami jauni asins krājumi, bet šobrīd slimnīcās akūti trūkst nultās grupas rēzus negatīvo asiņu. Liels apjoms nepieciešams, lai glābtu dzīvības – veiktu transplantācijas, sirds un asinsvadu, kā arī citas operācijas. Arī starp donoriem ir cilvēki, kuriem agrāk ir bijusi nepieciešama asins pārliešana. “Man vienreiz ir pārlietas asinis, daudzus gadus atpakaļ, un tāda veidā es varu palīdzēt arī kādam citam,” saka asins donore Inta.

Valsts asinsdonoru centra Latgales filiāles ārsta palīdze Marina Filipova:“No tavas nelielas darīšanas, kas aizņem tikai 15 minūtes, tiek izglābtas vismaz trīs dzīvības, un tas ļoti motivē tos cilvēkus, kuri atnāk uz nodošanu. Tādu domu domājot, visas bailes aiziet. Un vēl papildus – tā nav bīstama procedūra, ļoti ātra un principā nav sāpīga.”

Daži cilvēki uztraucas, ka asinis ziedošana nav veselīga, bet tas ir mīts. Ziedojot asinis, donors atbrīvojas no vecajām asins šūnām, un organisms ražo jaunas. Tas palīdz efektīvāk izplatīt skābekli visā organismā. Donori retāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām. Asins šūnas organismā ir nepārtrauktā kustībā. Tāpat asins nodošana izraisa pozitīvas emocijas.

Gada laikā ziedojot asinis trīs vai vairāk reizes, var saņemt Donora privilēģiju karti, kas dod iespēju izmantot dažādas atlaides, piemēram 50% atlaidi Jēkabpils Vēstures muzeja apmeklējumam vai bezmaksas trenažieru zāles apmeklējumu Pļaviņu trenažieru zālē. 

Lai ziedotu asinis, ir jābūt vecumā no 18 līdz 65 gadiem un veselam, pirms ziedošanas nedrīkst lietot alkoholu, smēķēt un ēst treknus un asus ēdienus. Dodoties uz ziedošanas vietu, līdzi jābūt personu apliecinošam dokumentam, kas satur informāciju par personas vārdu, uzvārdu, personas kodu un foto. Maijā asinsdonoru centrs plāno doties vizītē uz Jēkabpili divas reizes – 13. un 27. maijā.