Ansambļa vadītāja zaudē darbu, jo atsakās vakcinēties

Ņemot vērā valdības lēmumus, Liepājas Pensionāru dienas centrs no 1. jūnija atsācis nodarbības telpās, klātienē tikai tiem senioriem, kuri ir vakcinējušies pret Covid-19. Iestādes vadība, kas ir Liepājas Sociālais dienests, noteicis, ka arī pulciņu vadītājiem jābūt obligāti vakcinētiem. Kā informē centra vadītāja Astrīda Vērdiņa, no 68 senioriem, kuri aktīvi iesaistās dažādos pulciņos, tikai daži neesot vakcinēti, bet pasniedzējus, kuri atsakās potēties, aizstāšot ar vakcinētiem.

 “Šobrīd man rūpes - mūsu vokālais ansamblis “Kurzemīte’’. Mums bija brīnišķīga vadītāja Laine Zeile, ļoti laba, bet… Mēģinājām viņu dažādi pierunāt, viņa kategoriski atteicās, kā rezultātā mēs viņu pazaudējām. Nākamais pulciņš mums ir dejotāji, tur atkal interesanti - visas dejotājas ir vakcinējušās, viņiem deju skolotāja brauc no Rīgas, viņa nav vakcinējusies, un tagad es viņai pateicu, ja viņa nav vakcinējusies, viņa nevar braukt,’’ saka Astrīda Vērdiņa, Liepājas Pensionāru dienas centra vadītāja.

Lainei Zeilei Liepājas Pensionāru dienas centrā pakalpojumu līgums ar sociālo dienestu par ansambļa “Kurzemīte’’ vadīšanu beidzās pandēmijas laikā, kad nodarbības nenotika, bet tagad tas netiek atjaunots, jo sieviete veselības problēmu dēļ atsakās vakcinēties pret Covid-19. “Es cīnīšos, jo tie ir mani dziedātāji. Pensionāru dienas centrā vokālajā ansamblī “Kurzemīte’’ es esmu ieguldījusi pamatīgu darbu, un vienkārši šo darbu tā paņemt, no savas sirds noņemt un nomest nost - to es nedarīšu.’’

Tiesībsargs un Valsts darba inspekcija uzsver, ka vakcinācija pret Covid-19 ar atsevišķiem profesiju izņēmumiem ir brīvprātīga, un darba devējam nav tiesību piespiest potēties vai pat pārtraukt darba attiecības. Lai gan oficiālas sūdzības par šādiem precedentiem darba vietās nav fiksētas, tomēr ik dienu šīs iestādes saņem neskaitāmus jautājumus, kā rīkoties, ja darba devējs cenšas piespiest potēties vai darbinieks atsakās.

Valsts darba inspekcijas Klientu atbalsta nodaļas vadītāja Dace Stivriņa saka: “Šādi jautājumi ienāk gan no darbinieku puses, gan arī trešajām ieinteresētajām personām. Tāpat arī darba devēji interesējas par savām tiesībām, kā atbilstoši likumam rīkoties, vai drīkst atlaist darbinieku tikai tāpēc, ka viņš nav vakcinējies.’’

“Tiesībsargs vakar nosūtīja valdības vadītājam vēstuli, aicinot skaidrot gan sabiedrībai, gan arī Tiesībsargam, jo mēs no savas puses arī nevaram sniegt skaidrojumu, jo mēs redzam, ka šobrīd šādu iespēju likumā nav. Ko darīt situācijā, ja darbinieks nevar darbu turpināt un nav iespēju kādā veidā šo darbu veikt attālināti? Pēc būtības tā aizvien būtu dīkstāve. Dīkstāves atbalsti vairs netiek izmaksāti. Pēc būtības darba tiesiskās attiecības būtu izbeidzamas,’’ pauž Ineta Rezevska, Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītāja.

Kā informē Liepājas Pensionāru dienas centrs - šodien atrasta jauna vokālā ansambļa “Kurzemīte’’ vadītāja.


Foto: FreePik