Applūdušas trīs apdzīvotas vietas Garkalnes pagastā

Liela sniega daudzuma kušanas dēļ Ropažu novada Garkalnes pagastā netālu no Rīgas no krastiem izgājusi Lielā Jugla, Tumšupe un Krievupe, radot ielu, māju pagalmu un pagrabu applūšanu. Ir slēgti atsevišķi ielu posmi, bet cilvēku evakuācija nav nepieciešama. Skolas un bērnudārzi strādā ierastajā režīmā.

Garkalnes pagasta Sunīši, Vikingu iela, kas applūdusi jau kārtējo reizi. Vietējie iedzīvotāji stāsta, ka pēdējos 15 gados tikai divas reizes šeit nav bijuši plūdi. Tomēr šogad tas noticis daudz ātrāk - jau decembrī.

Sunīši atrodas pašā Rīgas Ziemeļaustrumu pievārtē - desmit minūšu brauciena attālumā ar auto no Rīgas mikrorajona Purvciema. Lielā Jugla ir galvenā upe šajā vietā, kurā ieplūst vairākas pietekas. Ūdens daudzums palu laikā ir liels un upe nevar visu uzņemt savā ierastajā gultnē - Lielā Jugla pārplūst. 

Parasti šeit plūdi ir pavasarī, bet šogad lielā sniega daudzuma un sekojošās kušanas dēļ tie sākušies pirms Ziemassvētkiem. 

Ropažu novada Garkalnes pagasta pārvaldes vadītājs Lauris Lielvārdis ReTV stāsta: “Šī teritorija ir daļēji applūstoša un tāpēc ūdens te meklē taisnāko ceļu, kad tam nav kur skriet. Kā to risināt, tas jāprasa lielākiem vides speciālistiem. Vai to vispār var atrisināt šajā situācijā, jo applūšana notiek no reizes uz reizi, kad ir lielāki ūdens daudzumi.”

Nevienā vietā Garkalnes pagastā iedzīvotāju evakuācija līdz šim nav bijusi nepieciešama. Applūdušas arī citas vietas pagastā, piemēram, Garkalnes pagasta Skuķīšos - no krastiem izgājusi Tumšupe, appludinot daudzus māju pagalmus un dārzus. Cilvēku evakuācija nav bijusi nepieciešama, jo mājas ir drošībā.

Ropažu novada Garkalnes pagasta pārvaldes vadītājs Lauris Lielvārdis: “Vakar Skuķīšu augšgalā šeit pie Duidu tilta sākās pirmās problēmas, un tad jau, normalizējoties situācijai, šis te Skuķīšu lejas gals joprojām ir zem ūdens. Tā vieta ir zemāka un tas lēnām uzsūksies un pēdējais paliks. Vakar mēs vienu ielu (Skuķīšos) noslēdzām, bet šorīt no rīta jau attaisījām vaļā, jo ūdens vairs neiet pāri šai ielai un ir droša braukšanai.”  

Pašā Valsts nozīmes autoceļa A2 jeb Vidzemes šosejas malā atrodas Upes iela Garkalnē. Viens no ielas posmiem, kas ir grūti apbraucams un savieno lielceļu ar Garkalnes dzelzceļa staciju, nav izbrienams, nevalkājot gumijas zābakus. Tomēr cilvēki izvēlas to šķērsot, nevis doties uz galamērķi pa apkārtceļu. Šeit pārplūdusi Krievupe.

Garkalnes iedzīvotāja Larisa ReTV atzīst, ka jau pagājušajā gadā un arī šī gada pavasarī tāpat ir bijis. Kaut gan pašai Larisai ir paveicies un māja ir sausa, viņa stāsta, ka gan apakšējiem kaimiņiem, gan pretīm kaimiņiem pagrabs pludojot. Tagad viss pludojot, bet ar cerību, ka kādreiz būs labāk.

Lauris Lielvārdis Ropažu novada Garkalnes pagasta pārvaldes vadītājs: “Tā prognoze - no svētdienas sāks piesalt, tad jau ūdens līmenis līdz tam laikam būs nokrities un situācija normalizēsies. Tad gaidīsim pavasari un skatīsimies, cik daudz sniega kusīs un būsim gatavi. Garkalnes pagasta applūdušo teritoriju iedzīvotāju noskaņojums ir mierīgs, panikas nav. Iedzīvotāji saprot ikgadējo plūdu apdraudējumu un rīkojas apdomīgi. ”