Ar bluķa vilkšanu sākas jaunais Saules gads

Ar Bluķa vakaru beidzas iepriekšējais gads un sākas jaunais Saules gads. To gan atzīmē dažādi. Dažiem tas ir vakars pirms Ziemassvētkiem, citiem tas ir Ziemassvētku vakars, savukārt vēl citiem tas ir ceturtdienas vakars jeb piektvakars. Arī Ogrē vakar aizvadīti šie svētki ar bluķa vilkšanu, līksmām dziesmām, dejošanu apkārt ugunskuram un siltu tēju.

Ar skaļu troksni, rībinot dažādus instrumentus, ierodas ķekatnieki tērpušies maskās, lai kopīgi atzīmētu Ziemas saulgriežus jeb Bluķa vakaru. Tērpi ir dažādi. Ieradušies ir vilki, kazas, čigāni, kāds pārģērbies par nāvi un vai vēl kādā citā spilgtā tēlā.  

Par maskām interese ir jo īpaši mazākajiem pasākuma dalībniekiem. Daļa nevar sagaidīt bluķa vilkšanu, savukārt vecākai paaudzei vakara gaitā raisās domas jau par lielākām vērtībām.

 Ligita, pasākuma apmeklētāja: ”Es gaidu gaismu. Redziet asara nobira pat. Nē, man tiešām patīk, ka jaunieši darbojas. Viņi redz, kā kādreiz mūsu senču senči ir darījuši.” 

Galvenais vakara rituāls ir bluķa vilkšana. Bluķis jāiesien garā striķī, katram pie tā ir jāpieķeras, un jāvelk, dziedot Ziemassvētku dziesmas ar refrēnu “kaladū”. Tādā veidā viss sliktais tiek savākts ar bluķi, un pēc tam sadedzināts ugunskurā.

Benita Špakovska, viena no pasākuma organizatorēm: “Un, tad mēs arī šo visu ļaunumu atstājam šajā vecajā gadā. Jo sākas jauns saules rits, sākas jauns saules rits, kur mums zemi vajag līdz pagriezt ar to spēku un labām somām. Lai atkal ir tīrs, svaigs, priecīgs, laimīgs jaunais nākamais gads.” 

Māris Čeičs - Kalniņš, viens no pasākuma organizatoriem: “Mēs esam pagāni. Nu, godīgi sakot, nevajag aizmirst savas saknes un man liekas tas ir ļoti svarīgi. Jo, tad ir tāda sajūta , ka es esmu kaut kas vairāk, kaut kas tiešām, kaut kas no dabas. “

Pasākumā uzstājās arī folkloras kopa “Artava” un Ogres Danču klubs. Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023