Ar speciālu iekārtu apkaro kaitēkļus

Lai mazinātu kaitēkļu nelabvēlīgo ietekmi uz ražu, zinātnieki tam arvien meklē jaunus risinājumus. Dārzkopības institūta Pūres pētījumu centrs šobrīd pētniecībā izmanto viedās tehnoloģijas jeb īpašu monitoringa sistēmu dārzeņu kaitēkļu apkarošanā uz lauka. Viens no mērķiem tam ir pēc iespējas samazināt ķimikāliju izmantošanu. 

Viedais uz datiem balstītais kaitēkļu monitorings, ko šobrīd izmanto Dārzkopības institūta Pūres pētījumu centrs, spēj ātrāk nofiksēt to brīdi, kad konkrētais kaitēklis parādās zemākā izplatības intensitātē. Pētniece Līga Lepse stāsta, tā var laicīgāk noreaģēt un veikt dažādus ierobežošanas pasākumus. 

Katrai kukaiņu sugai ir savi feromoni, uz kuriem tie reaģē un lido. Šī monitoringa sistēma šobrīd pārbauda kāpostu cekulkodes izplatību uz lauka. Līga Lepse: “Iekārta balstās uz to, ka ir līmplēve, uz kuras jau pielipušas dažādas mušas, bet tur vidū var redzēt zaļajā rezervuārā ir ielikts feromons, kas smaržo. Tur lido tie kaitēkļi, bet mērķtiecīgi uz to feromonu virzās cekulkodes.”

Zem iekārtas jumtiņa atrodas neliela kamera, kuru darbina saules baterijas. Kamera ir savienota ar telefona SIM karti, kameras uzņēmumi tiek pārraidīti uz serveri, kur apkopotajos datos mākslīgais intelekts atpazīst teju katru noķerto kukaini. Tas ļauj tālāk pieņemt lēmumu, par kukaiņa kaitniecību augam un šo kaitēkļu izplatības ierobežošanu.

Zemniekiem ar lielākām lauku platībām šāda sistēma ir ļoti aktuāla, jo ne visur uzreiz kaitēkļus var pamanīt. Lauksaimniekam Mārim Malceniekam no Allažiem ir trīs hektāru liels kāpostlauks. Viņš šovasar arī sācis testēt jauno kaitēkļu monitoringa sistēmu, kas ļauj pieņemt lēmumus par lauka miglošanas nepieciešamību. “Ar šo iekārtu var izdarīt to precīzāk un pareizā laikā. Saprast, vai vispār to vajag darīt. Citreiz dari kaut ko lieku, tad ir izmaksas. Šo iekārtu un zināšanām savām komplektā, izmantojot var ļoti labu rezultātu iegūt. Šis ir viens no precīzās lauksaimniecības posmiem vai daļām.”

Informācijas objektivitātei pētījumam izmanto divu dažādu ražotāju iekārtas.

Dārzkopības institūts pētījumu ar viedajām tehnoloģijā veic, piedaloties kopā ar citām valstīm Eiropas projektā. Šis ir jau trešais un noslēdzošais gads, pēc kā arī taps secinājumi.

 


#SIF_NVZ2022