Ar tējas maisiņu palīdzību pēta augsnes bioloģisko aktivitāti

Trīs mēnešus dažādās zālāju augsnēs Latvijā bija ierakti tējas maisiņi. Izrādās, ka ar to palīdzību ir iespējams noskaidrot, kādi mikroorganismi dzīvo augsnē un kā to daudzveidību ietekmē zālāju kopšana. Šajā kampaņā “Dzīvā augsne” galvenie pētījuma dalībnieki bija bērni un jaunieši, kuru uzdevums bija augsnē ierakt un pēc tam izrakt tējas maisiņus. 

Kampaņā “Dzīvā augsne” visā Latvijā iesaistījās 149 bērni. Galvenokārt mazpulku dalībnieki, arī ekoskolu audzēkņi. Katram bērnam divos atšķirīgos zālāju veidos, astoņu centimetru dziļumā zemē bija jāierok viens zaļās un viens sarkanās tējas maisiņš. “Vairums bērnu ir izvēlējušies rakt mauriņā vai pļavā, ganībās mazāk, tas saprotams, jo ne visiem ir lopiņi un ganības piekļūstamas,” pauž Rūta Abaja, Vides risinājumu institūta pētniece.

Šobrīd bērnu uzdevums ir izraktos tējas maisiņus izžāvēt, tad to saturu nosvērt. Iegūtie dati jāievada savā rokasgrāmatā, kā arī elektroniski jānodod Vides risinājumu institūta pētniekiem, kuri tuvāko nedēļu laikā izdarīs secinājumus par dažādu zālāju augsni un tajos notiekošajiem bioloģiskajiem procesiem. “Mēs lielākoties skatāmies augsnes bioloģisko aktivitāti, kā tā atšķiras no tā, kā to zālāju apsaimnieko, vai to apsaimnieko vai, nē, kā arī kāds ir šī zālāja veids,” saka Rūta Abaja.

Pirmie secinājumi ir, ka zaļā tēja šo trīs mēnešu laikā ir sadalījusies ātrāk nekā sarkanā tēja. Tas liecina, ka sarkano tēju ietekmē citi augsnē esoši mikroorganismi. Bijuši arī gadījumi, kad bērni tējas maisiņus augsnē vairs nevar atrast, vai tiem cauri izaugusi kāda krietna sakne.

Arī Sanita Āboliņa, z/s “Vekši” saimniece, ar septiņgadīgo Madaru no Valkas novada stāsta, ka ir ļoti svarīgi rūpīgi marķēt vietu, kur maisiņi ierakti. Arī viņām viens no maisiņiem teju vai pazudis. “Pats interesantākais bija rakšanas process, mēs gājām, mums līdzi bija lineāls, tad mēs meklējām maisiņus, viss bija grāmatā jāraksta.”

Pētnieki jau saņēmuši datus no teju 60% kampaņā iesaistīto bērnu un jauniešu. Tējas maisiņu rakšana, žāvēšana un svēršana turpināsies vēl līdz septembra beigām. 


Foto: Freepik