Arī Valmieras mākslinieki protestē pret nodokļu reformu

Mākslas aktīvisti Valmieras centrā aizklāj divas labi zināmas skulptūras, lai solidarizētos ar Rīgas māksliniekiem, kuri protesta akciju “Tēlniecības melnās dienas” galvaspilsētā izveica pagājušajā nedēļā. Arī Valmierā akcija bija plānota pagājušajā nedēļā, bet vietējā pašvaldība aktīvistus aicināja to darīt tomēr vēlāk. 

Arī Valmieras tēlnieki ir nobažījušies par gaidāmo nodokļu reformu un līdz svētdienai apklājuši divas pilsētā zināmās skulptūras. Pirmā pilsētvides skulptūra, kura tika aizklāta ir mākslinieka Andra Vārpas veidotā “Gaismas strūklaka”. Darba autors atzīst – viņš nekad nebūtu iedomājies, ka skulptūra tiks aizklāta ar plēvi. Diemžēl pašreizējie valdības lēmumi vedina pieņemt, ka tēlniekus sagaida grūti laiki. Otrs mākslas darbs, kurš aizsegts Valmierā - Gintera Krumholca “Dāvana nākamai tūkstošgadei”.

Mākslinieks Andris Vārpa uzsver, ka līdz šim ar nopelnītajiem līdzekļiem esot izticis, nevis pārticis. Diemžēl pašreizējie apstākļi liecina, ka situācija ar iztikas līdzekļiem neuzlabosies. Nodokļu izmaiņas būs spēcīgs sitiens tēlniecības nozarei, sevišķi jaunajiem māksliniekiem, kuriem pats svarīgākais ir attīstība, atzīst Vārpa. Grūtībās nonākušie mākslinieki varēs vērsties kultūrkapitāla fondā pēc papildu finanšu līdzekļiem, bet tas viennozīmīgi nav ilgtermiņa risinājums.

Akcijas “Tēlniecības melnās dienas” dalībnieku nostāja ir tā, ka šī ir tikai aisberga redzamā daļa. Mūsdienu Latvijas tēlnieks Gļebs Panteļejevs atklāj, ka ir bijušas sarunas ar politiķiem, kuras dažbrīd var raksturot kā sarunu ar sienu, kuru simboliski uzbūvējuši Vecrīgā, Domu laukumā. Panteļejevs ir gandarīts, ka akcijai atsaukušies mākslinieki arī reģionos. “ Protams, es apsveicu to, kas šodien notika Valmierā, jo Valmiera solidarizējas ar mums. Pieļauju, ka Valmieras akcija ir vēl ar dziļāku būtību, jo izmaiņas skar ne tikai māksliniekus, bet arī mazos uzņēmējus”, tā Gļebs Panteļejevs.

Pirmdien Saeimā lems par nākamā gada budžetu, tad būs lielāka skaidrība arī par nodokļu reformu. Valdības plānotās reformas veicinās tēlniecības nozares panīkumu un skulptūru izgatavošanas cenu kāpumu, jo tēlniecības jomā nodokļu slogs trīskāršosies, tā secina mākslinieki, cerot uz valsts vīru izpratni. Ja pozitīvas izmaiņas nesekos, tad māksliniekiem ir padomā vēl protestu akcijas. Gļebs Panteļējevs gan tās ideju pagaidām patur slepenībā, lai nenolaupītu pārsteiguma momentu.