Astoņpadsmit gados jau jaudīgs režisors

Aprīļa sākumā Talsi piedzīvos kādu īpašu pirmizrādi – jaunieši uzdrīkstējušies iestudēt jaudīgo Raiņa lugu “Pūt, vējiņi!”. Tiem, kuri jau manījuši talantīgo Talsu jaunieti Miku Krastiņu, nav pārsteigums, ka viņš pats dara pilnīgi visu – sākot no tērpu skiču zīmēšanas līdz izrādes režijai. Pirmizrādi vērtēs arī Talsu Valsts ģimnāzijas pedagogi, jo Mikus ir viens no septiņiem šīs skolas jauniešiem, kuri projekta “Skola2030” ieviestajā jaunajā mācību kursā “Projektu darbs” izvēlējies īstenot jaunrades darbu. 

Šobrīd rit viens no pēdējiem mēģinājumiem pirms atbildīgās pirmizrādes 6. aprīlī, no malas ir acīmredzams, ka jaunieši saliedējušies kā viena dūrīte. Pirms izrādes taureņu sajūtai vēderā cauri vijas arī nelielas skumjas – teātra grupa “Es un Mēs” šogad beigs skolu, tāpēc šī ir pati pēdējā iestudētā izrāde. Tāpēc arī izvēlēti “Pūt, vējiņi!” – lai noslēgums jaudīgs. Krastiņš: “Man jau sen pavīdēja tāda doma par “Pūt, vējiņi!”, bet es domāju – nē, to es iestudētu tikai tad, kad būtu mazliet vairāk paaudzies. Bet tad es sāku saprast, kāpēc gan ne. Kāpēc nepamēģināt, jo man izaicinājumi patīk. Un vēl jo vairāk, ja man ir iespēja caur šo lugu runāt par tādām tēmām, kas ir aktuālas vēl joprojām arī šodien.”

Jaunais režisors gribējis runāt par sievietes un vīrieša spēku, arī pieburšanas un mīlestības, uzdrīkstēšanās un pakļautības spēku. Mikus saprot, ka “Pūt, vējiņi!” jau redzējuši daudzi, tāpēc katram savs priekšstats par izrādi. Viņš bijis ļoti lielos scenogrāfijas idejas meklējumos, kas ļautu atšķirties. Līdz nonācis līdz lielam dzirnakmenim. Krastiņš: “Tāpat kā šie lugas tēli, tā arī mēs, latviešu tauta, bijām un vēl joprojām esam kā graudi starp dzīves dzirnakmeni. Un mēs esam pakļauti tā virzībai. Es neteikšu priekšā, kā beigsies izrāde, bet tas ir ar to saistīts. Salīdzinot arī ar to situāciju, kas notiek mums apkārt pasaulē, es sapratu, ka īstenībā Rainis jau tajā laikā runāja par tādām aktuālām tēmām.”

Pirmo reizi izrādes veidošanā režisors sadarbojies ar komponisti. Bet izrādi veido padsmit jauniešu komanda – sākot no aktieriem līdz tehniskajam personālam. Baibas lomas atveidotāja Kristiāna Paula Eglīte: “Mikus tiešām ir ļoti inteliģents cilvēks, un es teiktu, ka nākotne viņam ir tiešām paredzama kā režisoram. Jo viņš tiešām jau 18 gados spēj paveikt šādu lielu, apjomīgu, smagu izrādi.”

Ulda lomas atveidotājs Artus Šimkēvičs: “Viņš ir ļoti neatlaidīgs. Viņš pamana aktieros, kas viņiem sanāk, tās īpašības māk izcelt uz skatuves. Ļoti labi strādā ar skatuves izkārtojumu, jo ir ne tikai režisors, viņš ir būtībā daudz kas. Piemēram, lielajos aktieros mums vēl ir rekvizitori, tie, kas raksta scenāriju, bet Mikus kā režisors ir diezgan universāls.”

Mikus rāda ļoti biezu mapi, kurā detalizēti fiksēta izrādes tapšana, viņš arī veicis pētījumu par Raiņa lugu dažādos aspektos, jo “Pūt, vējiņi!” ir projekta darbs, ko vērtēs skolotāji. Ilze Osipova, Talsu Valsts ģimnāzijas skolotāja, lepojas, ka vēl vairāki jaunieši kā jaunrades darbus izdevuši grāmatas, bet par jauno režisoru īpašs lepnums. “Es domāju, ka šī izrāde ir īpaša ar to latviskumu, ar to īpašo mūziku, kas ir komponēta šai izrādei. Jauniešiem es teicu – vēlreiz apskatīties, ko ir paši jaunieši spējīgi izdarīt, bez pieaugušo līdzdalības. Ir vērts apskatīties un iedvesmoties no viņiem.”

Pirmo testa izrādi jaunieši jau piedzīvojuši Virbos, nākamnedēļ gaidāma galvenā pirmizrāde Talsos, bet jau šobrīd skaidrs, ka viņus gaida arī viesizrādēs Pastendē, Rojā un Kandavā.