Ausmas Spalviņas puzuri Ziemassvētku izstādē Atlantā

Pirmie Ziemassvētku rotājumi – puzuri. Mūsdienās tās lielākoties ir spožas lampiņas, kas rotā mūsu egles. Tā kā sākas Ziemassvētku gaidīšanas laiks, pilsētas un ciemi sāk domāt par egļu un rotājumu uzstādīšanu.

Ausma Spalviņa, puzuru meistare, stāsta par eglīšu un telpu rotāšanu ar puzuriem un dažādiem salmu rotājumiem. Viņa bilst, ka puzurs agrāk esot bijis tik liels, cik ļāvusi pati telpa. Praktiskajam latvietim vajag, lai viss ir skaisti, taču nekas netraucē pārvietoties un kustēties.

Puzuru meistare Ausma Spalviņa puzurus taisa un citiem māca to darīt jau vairāk nekā divdesmit gadus. Šogad viņas darinātie puzuri aizceļojuši arī uz Atlantu ASV. Viņi izteikuši vēlēšanos, ka tos vēlas divmetrīgai eglei. Esot pretargumentējusi, ka eglē neliek lielus puzurus, bet gan atsevišķus kristālus kā rotājumus, tādēļ pasūtīja beigās tos. Ausma Spalviņa izdomājusi, ka, tā kā tā ir divmetrīga egle, uztaisījusi septiņdesmit.

Sagaidot pirmo Adventi, egle Atlantā jau izrotāta, kā arī stāsta par latviskajām tradīcijām pasākumā ''Ziemas brīnumpasaule'' Fernbank Naturālās vēstures muzejā.

Inese Stravelli, Atlantas Latviešu organizācijas vadītāja, pauž, ka vienpadsmito gadu tiek rīkota ziemas izstāde, kurā katru gadu piedalās vairākas valstis, kas dekorē savu Ziemassvētku eglīti, tādējādi reprezentējot savu valsti.

Pateicoties goda konsulam Atlantā, šogad tajā pirmoreiz piedalās arī Latvija. Atlantas Latviešu organizācijas vadītāja atzīst, ka puzuri eglītē ne vien skaisti izskatās, bet arī esot bijuši ļoti pateicīgi dekorēšanai. Jāpiebilst, izstādē katru gadu piedalās 20-30 valstis.

Inese Stravelli stāsta, ka eglītes pušķošana aizņēmusi apmēram divas stundas. Tā kā eglīte bija mākslīgā, rotājumus tajā iekārt bija viegli – varēja pabīdīt zaļumus tā, lai rotājums skaisti karājas. Viņai šķiet, ka "dzīvai" eglītei tas varētu būt bijis citādāk.

Izstāde ir ne vien labs veids, kā amerikāņus iepazīstināt ar Latviju, bet arī iespēja ārzemju latviešiem atcerēties un iedvesmoties no senču zemes senajām tradīcijām.