Badastreiki nelegālo imigrantu centrā

Daugavpils nelegālo imigrantu aizturēšanas centrā tiek rīkoti badastreiki. Biedrība “Gribu palīdzēt bēgļiem” publiski paziņojusi, ka esot saņemta informācija arī par vardarbību. Centra vadība to kategoriski noliedz un norāda - protesti mēdz būt, bet ir īslaicīgi un tiek kontrolēti. Tie mēdzot būt arī Muceniekos, taču arī tur situācija ir mierīga.

Aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centrā “Daugavpils” iespējams izmitināt 84 personas. Šobrīd tur uzturas 26 cilvēki. Šī brīža iemītnieki ir no Šrilankas, Irānas un Nigērijas. Gadījumos, kad aizturētie nav apmierināti ar aizturēšanas nosacījumiem, tiek uzsākti bada streiki, tiesa gan, tas notiekot reti. Pēdējais bada streiks uzsākts 7. augustā un noslēdzies jau nākamajā dienā. Bet organizācijas “Gribu palīdzēt bēgļiem” rīcībā esot skaudrākas ziņas.  “Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas pēc šī bada streika uzsākšanas, kas sākās 7. augustā, 8. augustā pret šiem cilvēkiem, iespējams, ir notikusi neadekvāta izturēšanās,” saka Egils Grasmanis, biedrības “Gribu palīdzēt bēgļiem” izveidotājs. 

Savukārt centra priekšnieks kategoriski noraida vardarbību viņa vadītajā centrā un ieskicē apstākļus, kādos dzīvo centra klienti. Aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centra "Daugavpils" priekšnieks Majors Jurijs Ivanovs: “Tā nav taisnība. Sadzīves apstākļi centrā ir ļoti labi, es pat teikšu - kā viesnīcā. Cilvēki ir nodrošināti ar pārtiku, ja viņi grib papildus gatavot, tad ir piemērota virtuve, var iegādāties pārtiku par savu naudu. Viņiem ir sava istaba, kura aprīkota ar dušas telpām un tualeti.”

Vaicājot par pierādījumiem iespējamai vardarbībai aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centrā “Daugavpils”, biedrības pārstāvim tādu gan neesot. Egils Grasmanis: “Šobrīd tiek gatavoti iesniegumi tiesībsargājošām iestādēm par mums zināmajiem faktiem, attiecīgi cilvēki sniedza iekšā sūdzības. Lai to skaidro tiesībsargājošās iestādes.” 

Kad šie dokumenti tiks iesniegti un vai tajos būs arī kaut kādi fakti, kas spētu pierādīt vardarbību, nav zināms, bet noprotams, ka pierādījumu īsti nav. Bet to, ka badastreiki notiek, centrā atzīst un saka - tie notiek reti un noris neilgi.  

Bada streika pieteikšanas gadījumā centra priekšnieks organizē medicīnisko apskati un nepārtrauktu medicīnas darbinieka novērošanu. 

Robežsardzes pārstāve Kristīne Pētersone par otru nelegālo imigrantu izmitināšanas centru Mucenieki sīkākus komentārus - vai arī tur ir bijuši badastreiki - nesniedz. Viņa vien norāda, ka dzīvošanas apstākļi abos centros ir vienādi.
#SIF_NVZ2022