Baltezeru atdod Ādažu novadam

Ropažu novada domes deputāti, atbilstoši Administratīvi teritoriālajam likumam, lēmuši par Garkalnes pagasta sadalīšanu- Ādažu novadam atdodot Baltezera ciemu. Deputātu ieskatā tā aptaujā lēmuši iedzīvotāji, jo, lai arī citos ciemos vairums iedzīvotāju balsojuši par pievienošanos Ādažiem, aptaujas dalībnieku skaits esot bijis pārāk niecīgs. Citu ciemu iedzīvotāji tam gan nepiekrīt un sola cīnīties par aptaujas datu taisnīgu interpretēšanu, jo uzskata, ka aptaujā nobalsojuši par visa Garkalnes pagasta pievienošanu Ādažiem

Ar desmit balsīm ''par'' un sešām ''pret'' Ropažu novada dome lēma Ādažu novadam atdot Baltezera ciemu un tam pieguļošo Mārsila teritoriju. 

Garkalnes pagasta sadalīšanu paredzēja Administratīvi teritoriālais likums pēc tam, kad pateicoties toreizējā, ilggadējā Garkalnes novada vadītāja dažādām darbībām, gandrīz vai nejauši Garkalne tika pievienota Ropažu novadam.

Aivars Draudiņš, garkalnietis, bijušais Valsts sekretāra vietnieks reģionālās attīstības jautājumos: “ Ja mēs skatāmies pēc attīstības virzieniem, skaidrs, ka Ādažu pašvaldība attīstās daudz straujāk, un skaidrs, ka Garkalnes pagasts ir piederīgs Ādažu novadam daudz vairāk nekā Ropažu novadam un tā tas bija sākotnējās reformas iecerēs paredzēts.”

Lēmumu bija paredzēts pieņemt pirms tam veicot sabiedrisko apspriešanu un iedzīvotāju aptauju, ko Ropažu novada vadītāja solīja ņemt vērā.

Vita Paulāne, Ropažu novada domes priekšsēdētāja: “Mēs esam pārliecināti, ka pēc iedzīvotāju aptaujas, kur mēs esam vienojušies, ka tā būs tā uz kuru mēs visvairāk vērsīsim mūsu uzmanību pie datu apkopojuma, ko tieši Garkalnes pagasta iedzīvotāji būs lēmuši.”

Aptaujā piedalījās nepilni divi tūkstoši iedzīvotāju, kuru dzīvesvieta vai īpašums atrodas Garkalnes pagastā. No aptaujas dalībniekiem vairums (64,11%) vēlējās pievienoties Ādažu novadam. Tomēr tagad deputāti uzskata, ka aptaujā piedalījušies pārāk maz iedzīvotāju, un to nevarot uzskatīt par vairākumu.

Vita Paulāne: “Nu pašvaldība nevar pieņemt lēmumu, kur visi īpašumi tiek nodoti citai pašvaldībai ar 138 balsu skaitu, ka vēlamies pievienoties Ādažiem. Uz kopējo iedzīvotāju skaitu 1008 un Bukultu ciemā iedzīvotāju ir vēl vairāk. Visas aptaujas jau vērtē no balstiesīgo skaita. Mēs arī vienojāmies, ka nevis no 18 gadiem, bet no 16 varēs piedalīties aptaujā. Nu tā rēķina aptaujas.”

Iedzīvotāji no vairākiem citiem Garkalnes pagasta ciemiem, gan iebilst pret šādu aptaujas datu interpretāciju, un uzskata, ka dome vienkārši nav ieinteresēta atdot tik daudz nodokļu maksātāju naudas kaimiņu novadam.

Ričards, Bukultu iedzīvotājs: “Metodika pašlaik ir izdomāta pēc balsojuma, pēc vēlēšanām, un neviens nebija informēts, ka šādā vietā tiks noteikts kaut kāds slieksnis. Mēs pārstāvam teritorijas, kur ir iedzīvotāji, kuri maksā vienus no visaugstākajiem nodokļiem šajā valstī, un man šķiet ir diezgan aplami pašvaldībai uzskatīt, ka iedzīvotāji ir muļķi, un ļaus notikt tam kā viņi ir iecerējuši un, ka mēs necīnīsimies.”

Neapmierinātie Garkalnes iedzīvotāji jau nosūtījuši atklātu vēstuli VARAM, Saeimai, un Ādažu novada domei aicinot respektēt aptaujas dalībnieku vairākuma viedokli. 

Ropažu novada domes lēmums tiks iesniegts Ādažu novadam, un apstiprināšanas gadījumā būs nepieciešami likuma grozījumi un saeimas balsojums.Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023