Burciņu balle Alūksnē

Alūksnes novada Sabiedrības centrā pilsētas pensionāru biedrība “Sudrabs” sarīkojusi rudens ražas svētkus, jeb, kā saka pašas biedrības dalībnieces, burciņu balli.

“Burciņu balle ir tad, kad mēs sanākam un sanesam pašu ražoto burciņās. Balle ir tikai tāds vārds, kā lai citādi nosauc! Nu šogad, piemēram, ir nosaukums “Rudens garša”,” pasākumu iepazīstina Alūksnes pensionāru biedrības “Sudrabs” valdes priekšsēdētāja Gita Tortuze.

Pensionāru biedrība “Sudrabs” ir viena no daudzajām biedrībām, nodibinājumiem, organizācijām, neformālajām iedzīvotāju grupām, kas izmanto Sabiedrības centra sniegtās iespējas satikties un līdzdarboties sabiedriskajā dzīvē. “Pašvaldībai bija vairākus gadus tukša šī ēka, viņiem bija tik tālredzīga doma atdot šo ēku nevalstiskajām organizācijām,” par Sabiedrības centra tapšanu stāsta biedrības “Alūksnes NVO atbalsta centrs” valdes priekšsēdētāja Dzintra Zvejniece. “Tad viss arī pirms vienpadsmit gadiem sākās, remontējām šīs telpas, iekārtojām, aizvien vairāk un vairāk šeit sāka ļaudis pulcēties.”

“Mēs te nākam, te mums ir rokdarbnieki, te var paskatīties arī mūsu rokdarbus, otrdienās nāk ansamblis dziedāt, trešdienās nāk visi biedrības biedri,” stāsta pensionāru biedrības “Sudrabs” valdes priekšsēdētāja Gita Tortuze.

“Tas ir ļoti labs pienesums, ka mēs atrodamies ļoti tuvu viens otram, mēs zinām, kas šeit notiek, biedrības savukārt zina, kas notiek novada pašvaldības galvenajā ēkā, visas lietas, ko mēs risinām, mēs atrisinām ātrāk tieši šī tuvuma dēļ, un tas ir ļoti svarīgi savstarpējai sadarbībai,” to, ka Sabiedrības centrs atrodas tuvu pašvaldībai, tikai pāri ielai, kā plusu uzsver Alūksnes novada pašvaldības izpilddirektors Ingus Berkulis. “Mums nāk no valdības, mūsu pašu valdības, priekšsēdētājs nāk, vai vietnieki, izpilddirektors, iestāžu vadītāji, vienkārši pastāsta par savu darbu. Mēs uzdodam jautājumus. Tas nozīmē, ka informāciju saņemam no pirmā avota, tas nav tā, ka viena tante teica, bet nāk no valdības un iestādēm, stāsta aci pret aci,” stāsta Gita Tortuze.

“Centra otrajā stāvā ir telpas, kuras cilvēki var lietot tajās stundās, kad viņi vēlas,” ar centru iepazīstina Dzintra Zvejniece. “Dienā var organizēt kādas sapulces, pēcpusdienās tikšanās vai vingrošanu, dievkalpojumi un lūgšanas arī šeit notiek.”

Dzintra Zvejniece vada arī “Alūksnes un Apes novada fondu” , kura mājvieta arī ir Sabiedrības centrā. “Mūsu fonds ir kopienas fonds, mēs piesaistām līdzekļus ģimenēm, sirmgalvjiem, jaunajiem talantiem, projektu konkursiem, Dzīvnieku mājai, daudziem citiem projektiem, mēs nepārtraukti reaģējam uz sabiedrības vajadzībām. Cik cilvēki saziedo, tik mēs varam atdot. Protams, no pagājušā gada, mēs sākām 28. februārī, neapšaubāmi tā ir labdarības akcija – atbalsts Ukrainai.”

Kopš kara sākuma Sabiedrības centrs kļuva par vietu, kur koordinēja dažādu labdarības akciju norisi, kur uzņēma Ukrainas bēgļus, kas bija ceļā no robežas, lai dotos tālāk. Protams, tika vākti ziedojumi. Centrs ir arī vieta, kur iegriežas arī Alūksnes novadā dzīvojošie ukraiņi darbotos kā brīvprātīgie, viena no tiem ir arī Nadežda Mačugina. “No sākuma, protams, mums sniedza lielu palīdzību tāpēc, ka atbraucām bez kaut kā, ar ievainotu bērnu. Pēc tam, kad jau iedzīvojāmies, strādājam, visi strādājam, arī cenšamies palīdzēt, ar ko vien varam, mēs rīkojam tirdziņus, vācam nepieciešamās lietas, darām visu, kas ir mūsu spēkos, lai nesēdētu tā vienkārši, bet ar kaut ko palīdzētu.”

Vispirms jau Sabiedrības centrs, kā stāsta Dzintra Zvejniece, ir vieta, kur satikties pašiem alūksniešiem. “Mums ir vidēji mēnesī 910 apmeklējumi, tātad tas ir vajadzīgs! Apmēram 40 līdz 50 dažādas organizācijas šeit nāk.

Ir svarīgi, ka cilvēki, kas te ir palikuši, veido kopienas, šīs nevalstiskās organizācijas, viņi sanāk kopā, mēs tiekamies, mēs izzinām, ko viņiem vajag, tādā veidā varam arī plānot katrā vietā, katrā ciemā to, kas iedzīvotājiem uz vietas tiešām ir nepieciešams, jo ciems vai pagasts var pastāvēt, ja tur būs stipra kopiena, dara tai vietai.”

Sabiedrības centrs Alūksnē tika izveidots pirms 11 gadiem. Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par raidījuma "Vidzemē" saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".
#SIF_MAF2023