Čornajas bites

Kur ir bites - tur būs arī cilvēki, tā ir labi zināma patiesība. Bites apputeksnē augļu kokus, laukus, vāc medu. Latvijas medus ir viens no labākajiem pasaulē. Ar biškopību nodarbojas arī Guna un Edgars no Latgales, kur viņu mobilā bišu drava izvietojusies Čornajas pagastā. Abi biškopji šo nozari vērtē augstāk par tradicionālo lauksamniecību.

Guna un Edgars Silāni ar biškopību sāka nodarboties pirms desmit gadiem. Pirms tam tika mēģināts audzēt kartupeļos, lopus nodarboties ar klasisko lauksaimniecību.

Viņi sevi sauc par dīvāna zemniekiem, jo ikdienā dzīvo Rēzeknē, bet saimnieko laukos.

Šobrīd notiek bišu saimju sagatavošana ziemošanai. Tiek ārstētas slimības, bites tiek piebarotas, lai veiksmīgi pārziemotu.

Nekādas zināšanas par biškopību Silānu ģimenei nebija, tādēļ viņi visu apguvuši pašmācības ceļā. Taču tad sapratuši, ka ar to nepietiks.

Biškopību izdevās attīstīt pateicoties Eiropas finansējumam. Vispirms ar “Altum” programmas atbalstu tika nopirkta zeme bišu dravām, tad ar Eiropas dažādu projektu naudu palielināts bišu saimju skaits, iegādāts inventārs un arī ierīce, ka attālināti mēra ikdienas medus pieaugumu stropā.

Kopā ar Gunu un Edgaru apskatam jauno dravas māju. Arī tā uzbūvēta ar Eiropas līdzfinansējumu. Te ir jaunā medus sviešanas mašīna.

Medus kvalitāte tiek noteikta pēc mitruma daudzuma. Šoreiz mērītājs rāda 18 - lielisks rādītājs.

SIA “Plašumi” šobrīd ir 120 bišu saimes. Viņi izmanto pārvietojamos stropus un tos katru gadu liek citā vietā.

Pagaidām palielināt medus apjomu Silānu ģimene nevēlas, jo problēma ir ar medus realizāciju. Vairumtirdzniecībā medus cena ir pusotrs eiro par litru. Turklāt Latvijas un Eiropas biškopiem nopietns konkurents esot Ķīnas rūpnīcas.

Skaidrs, ka neviens cits medus nevar sacensties ar Latvijas medus kvalitāti. Silānu ģimenes sauklis ir “Sāc katru dienu ar medus karotīti vienu.”. Un kāpēc gan lai tā arī nebūtu?