Eiropas atklātais čempionāts muitas kinologiem ar darba suņiem

Šajās dienās Rēzeknē un Rēzeknes novadā notiek Eiropas atklātais čempionāts muitas kinologiem. Čempionātā piedalās muitas kinologu komandas ar narkotisko vielu un skaidras naudas meklēšanā apmācītiem darba suņiem. Sacensības noslēgsies rīt Rēzeknē, komandu pārstāvjiem startējot paklausības disciplīnā. 

Eiropas atklātājā muitas kinologu čempionātā piedalās 12 valstu pārstāvji un 15 komandas. Šodien Rēzeknes novada Bekšu kultūras namā suņi meklāja koferos noslēptas narkotiskās vielas un skaidru naudu. 

Bairons ikdienā strādā Rīgas lidostā, un viņa saimnieks ir muitas kinologs Edgars Sīpols. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvis Edgars Sīpols: “Konkrēti šis darba suns Bairons ir audzināts kopš kucēna vecuma. Mēs viņu iegādājāmies četru mēnešu vecumā, tajā brīdī arī sākām tās pamatlietas mācīt. Sākot ar socializāciju, lai nebaidās no lietām dažādām. Sākām arī vielas likt klāt, tad jau viena gada vecumā viņam bija pirmais atklājums.”

Baironam šodien veicās samērā labi un tika piesķirta puse no iespējamajiem punktiem. 

No Latvijas sacensībās piedalās ne tikai muitas, bet arī Valsts robežsardzes un Valsts policijas darba suņi. Valsts policijas Kinoloģijas nodaļas pienākumu izpildītāja Inga Sabo: “Mums šobrīd dienestā ir dažādu specializāciju dienesta suņi. Labus rezultātus parāda narkotisko vielu meklēšanā. Un arī šajās sacensībās piedalās suns narkotisko vielu meklēšanā. Papildus tam jūs noteikti esat ievērojuši, ka dodamies preventīvos reidos izglītības iestādēs. Parādām kinologu profesiju, parādām policista darbu un papildus veicam preventīvos reidus skolās.”

Par Eiropas čempionāta muitas dienestu suņiem namatēvu Rēzeknē var nosaukt pieredzējušo kinologu Valdi Bikovski, kura dresētie suņi daudzu gadu garumā ir novērtēti Eiropas valstu līmenī. VID pārstāvis Valdis Bikovskis: “Tas, ka atbrauks tik daudz dalībnieku – būs 12 valstis un no dažādiem Eiropas reģioniem –, bija liels un patīkams pārsteigums. Protams, tas uzlika arī lielākus pienākumus. Daudz vairāk vajag telpas, kur meklēt. Mums vajag daudz vairāk bagāžas, vajag pieaicināt tiesnešus. Izveidojām internacionālu tiesnešu komandu. Tiesneši no Nīderlandes no Anglijas, Čehijas. No Lietuvas un Igaunijas.”

Valdis Bikovskis atzīst, ka Latvijas dienestos strādājošie suņi ir ļoti augtā profesionālā līmenī. To apliecinot ne tikai līdz šīm Valda trenēto suņu panākumi Eiropā, bet arī tas, ka ikdienas darba rezultāti esot ļoti labi.

Valda Bikovska kolēģe Santa Barkāne sacensībās piedalījās ar tabakas izstrādājumu meklēšanai paredzētu suņu meiteni. VID pārstāveSanta Barkāne: “Tā ir Rubi – meitene. Atvesta no Holandes četrus gadus atpakaļ. Iegādāta ir pusotra gada vecumā, meklē tabakas izstrādājumus.”

Rubi ikdienā strādā pārbaudot dzelzceļa kravas un ir atradusi lielu daudzumu cigarešu, kuras ir mēģināts ievest no agresorvalstīm.