Covid – 19 dēļ slēgts bērnudārzs. Lai ierobežotu vīrusu, jārīkojas pirms epidemiologa zvana!

Slimību profilakses un kontroles centrs aicina Covid-19 pacientus un viņu kontaktpersonas būt atbildīgiem un rīkoties vēl pirms saņemts zvans no epidemiologa. Lai ierobežotu vīrusa tālāku izplatību, pacientiem un viņu kontaktpersonām ir svarīgi pēc iespējas ātrāk pārtraukt darba un ierastās ikdienas gaitas, izolēties no apkārtējiem, lai ierobežotu vīrusa tālāku izplatību.

Kamēr tiek sagaidīts zvans no epidemiologa, var paiet vairākas dienas, un to laikā slimība var strauji izplatīties, piemēram, darba kolektīvā. Tieši tā arī notika Jēkabpils bērnudārzā “Auseklītis”, kurš nu slēgts uz divām nedēļām. Šādu lēmumu pašvaldība pieņēma aizvadītajā piektdienā, kad jau bija ziņas par astoņiem inficētajiem – pieciem pedagogiem un trim bērniem, tomēr iepriekšējās dienās, kad zināmo gadījumu skaits bija mazāks, uz darbu turpināja nākt vairākas slimnieku kontaktpersonas, radot satraukumu kolēģu vidū. “Uz darbu nācām, metam krustus, jo nekas taču nav paredzams. Mēs arī baidāmies, mums arī ir savas ģimenes. Visu laiku sanāk strādāt tādā stresā,” tā telefonintervijā atklāj bērnudārza “Auseklītis” darbiniece.

Bērnudārza vadība uzsver, ka visi tie darbinieki, kurus par kontaktpersonām pagājušās nedēļas laikā atzina Slimību profilakses un kontroles centrs, uz darbu nenāca. Tomēr jāņem vērā, ka līdz epidemiologa zvanam var paiet vairākas dienas.

Slimību profilakses un kontroles centrā uzsver, ka pozitīva Covid-19 analīžu rezultāta gadījumā centra pārstāvji vispirms zvana pacientam. Tas parasti notiek 24 - 36 stundu laikā. Kontaktpersonas zvanu saņem vēl vēlāk, tādēļ labāk negaidīt, bet palikt mājās uzreiz pēc tam, kad ir saņemta informācija par kolēģa saslimšanu un ir zināms, ka ar šo cilvēku ir būts tuvā kontaktā. Slimību profilakses un kontroles centra komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja telefona sarunā norāda: “Vislabāk to zinās pats darba kolektīvs, kurš ar slimnieku ir ticies ilgāk par 15 minūtēm un bijis kontaktā tuvāk par diviem metriem. Iekšēji nosakot un negaidot epidemiologa zvanu, šo rīcību var veikt pats kolektīvs, izvērtējot savas darbības”.

Arī paši Covid-19 pacienti aicināti būt atbildīgiem un vēl pirms saziņas ar epidemiologu pārdomāt, ar kuriem cilvēkiem ir sanācis kontakts iepriekšējo dienu laikā, un brīdināt šos cilvēkus par to, ka viņiem labāk palikt mājās.