Darbinieku trūkumu Valsts policijā plāno kompensēt ar reformu

Valsts policijā – gluži tāpat kā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā – darbinieku trūkums ir hronisks. To kompensēšot Valsts policijas reforma, kas pašlaik uzsākta Zemgalē. Vairāku policijas ekipāžu vietā, kurām bija dažādi uzdevumi un pilnvaras, tikšot izveidots reaģējošais policists. Vienlaikus tikšot apvienotas arī līdzšinējie policijas iecirkņi, kas bažīgus dara gan iedzīvotājus, gan pašvaldības.

Ceļu satiksmes negadījumi ir Valsts policijas ikdiena. Šoreiz gan neesot aizdomas, ka kāds no spēkratu vadītājiem bijis alkohola reibumā, bet bieži vien tieši ceļu satiksmes negadījumos tiek pieķerti dzērājšoferi. Pagājušajā nedēļā Saeima lēma, ka turpmāk par autovadīšanu vai mācīšanu1,5 promiļu reibumā un vairāk tiks uzsākts kriminālprocess. Tomēr neatbildēts paliek jautājums, vai policijai pietiks resursu preventīvajiem reidiem.

Kā ReTV skaidro Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieks Lauris Arājs, situāciju varētu uzlabot Valsts policijas reforma, kas pašlaik uzsākta Zemgalē. Reforma paredz pāreju uz modeli, kurā darbosies reaģējošais policists. “Tas nemainīs darbinieku skaitu, bet mazinās to nepieciešamību vairākiem norīkojumiem uz vienu notikumu. Tajā vecajā modelī patruļnieks, kuram nav šādu tiesību, konstatē, tad atbrauc ceļinieks, konstatē, ka tur ir kriminālprocess, un, nedod Dievs, uz turini vēl jābrauc izmeklētājam. Mēs šos divus posmus izlaižam, līdz ar to būs vairāk laika gan vieniem, gan otriem.”

 Mainīta tikšot arī struktūra. Piemēram, Zemgalē, pašreizējo sešu Valsts policijas iecirkņu vietā tiks izveidoti trīs centri. Tādējādi Dobeles iecirknis tiks pievienots Tukumam, Bauskas – Jelgavai, bet Aizkraukles iecirknis – Jēkabpilij. Uzrunātie lauku iedzīvotāji gan bažījās par pārmaiņām un velk paralēles ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu.

Arī pašvaldību vadītāji par gaidāmo Valsts policijas reformu nav iepriecināti, jo jau pašlaik gan Bauskas, gan Dobeles novadā ir tikai viena policijas ekipāža. “Pēc katras reformas dzīve nekļūst labāka, bet sliktāka. Šobrīd es neredzu, kur labums varētu būt Dobeles novadam, ja Dobeles novada policiju pievieno Tukumam. Un tas ir arī ārpus Zemgales plānošanas reģiona uz Kurzemi. Tā kā šeit valsts pārvaldei būtu jāsāk ar to, lai būtu vienota reforma un vienoti apgabali,” uzsver Ivars Gorskis, Dobeles novada domes priekšsēdētājs.

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieks gan skaidro, ka samazināsies tikai pašreizējo policijas iecirkņu vadība, satraukumam neesot pamata.

Valsts policijas jaunais modelis Zemgalē stāšoties spēkā no 1. decembra, bet nākamgad reforma tikšot īstenota arī Kurzemē un Latgalē.


#SIF_NVZ2022

Foto: Valsts policija