Daugavpilī padomju pieminekļu demontācijas laikā policistiem met ar bruģakmeņiem un stikla pudelēm

Pagājušajā naktī Daugavpilī nojaukti divi totalitāru režīmu slavinošie pieminekļi. Pie viena no tiem, Slavas skvērā, kad jau bija sākušies demontāžas darbi, izcēlās arī nekārtības. Valsts policija aizturēja 37 personas. 

Visas dienas garumā pie pieminekļa Slavas skvērā iedzīvotāji lika ziedus un sveces, bet vēlāk no atvadījās, arī dziedot karu slavinošas dziesmas un šaujot raķetes.

Vislielākā aktivitāte bija novērojama tieši svētdienas vakarā ap plkst. 22.00, kad policija norobežoja pieminekļa apkārtni. Daugavpilietis Marks atzīst: “Mums Daugavpilī nav īsti daudz izklaides vietu, izlēmām atnākt un paskatīties, kā demontēs pieminekli.”

“Tas, kas šeit notiek, ir kauns, nezinu, kā tas var notikt mūsu valstī, kad izdzēš atmiņu par Otrā pasaules kara laiku, par mūsu vecvectēviem. Šeit notiek vandālisms. Tādēļ es vēlos ieskatīties acīs tiem cilvēkiem, kuri pieņēma šādu likumu, tai skaitā arī policistiem, kuru vietā es jau sen būtu uzrakstījis atlūgumu. Lai viņi neaizmirst, ka par šo vandālismu katrs nesīs personīgu atbildību,” saka daugavpilietis Jurijs.

Tuvojoties naktij, daļa atnākušo kļuva arvien agresīvāki. Ap pusnakti, kad jau bija sākusies demontāža, viņi skaļi svilpa un izkliedza dažādus apvainojumus, vairāki provokatori mēģināja šķērsot ielas braucamo daļu un doties pretī policijas ekipāžām. 

Policisti aicināja sanākušos izklīst, pretējā gadījumā solot aizturēt. Kad agresīvāk noskaņotie pa policistiem sāka mest ar stikla pudelēm un bruģakmeņiem, nekārtību cēlājus aizturēja, bet citus atnākušos, kas vēroja notiekošo, izdzenāja. Valsts policijas pārstāvis saka: “Policija bija savos uzdevumu augstumos. Strādāja pēc iepriekš izstrādāta plāna, kurā tika paredzēti visi maksimāli iespējamie riski un aprēķināts nepieciešamais darbinieku skaits un tehniskie līdzekļi.”

Šodien situācija pilsētā ir mierīga. Demontēts ir arī otrs padomju piemineklis uz 18. novembra ielas pretī Brāļu kapiem, vieta jau ir sakopta. 


#SIF_NVZ2022