Dārzos pret karu Ukrainā aicina stādīt saulespuķes

“Visos dārzos šogad stādīsim saulespuķes!” - šādu aicinājumu izteikuši dārzkopības entuziasti, rosinot nostāju pret karu Ukrainā paust ar ziedošu saulespuķi, kas ir viens no Ukrainas valsts simboliem. Rosinājums jau guvis atbalstu sabiedrībā.

 “Viņi gribēja mūs aprakt zemē, bet nezināja, ka mēs esam sēklas!” - teiciens, kas šobrīd ļoti spilgti raksturo Ukrainas cīņu par savu brīvību. Tieši saulespuķe un dzeltenie saulespuķu lauki ir viens no Ukrainas simboliem. Un šobrīd - līdz ar pavasara tuvošanos - dārznieki Latvijā aicina sēt un vēlāk savos pagalmos stādīt saulespuķes. Arī šādā veidā atbalstot Ukrainu. “Man jau te viena kolēģe teica, ka vajag pirkt tieši tās saulespuķes, kas ir domāts putnu barošanai. Tās vienkārši nokaisām, visas lauka malas augs ar skaistām puķēm,” saka Ināra Vītola, ķegumiete.

Dārznieku rosinātajā akcijā nolēmusi piedalīties ķegumiete Ināra Vītola. Viņa ReTV uzsver - šobrīd katrs no mums grib palīdzēt, esot svarīgi Ukrainas tautai parādīt, ka esam vienoti. “Kā arī 91. gadā mums bija ļoti no svara, ka pasaule mūs atbalstīja. Tagad man liekas, šis te pasaules atbalsts Ukrainā arī ļoti no svara. Tieši šis emocionālais atbalsts un ja katrā dārzā uzziedēs pa skaistai saulespuķei - pašiem būs labi un arī nodosim šo vēsti Ukrainai.”

Arī aktrises un Cēsu mazā teātra vadītājas Ilzes Lieckaniņas dārzu šogad kupli rotāšot saulespuķes. Viņa sarunā ReTV uzsver - sēklas gan vēl neesot nopirkusi, jo dienaskārtībā šobrīd kultūras pasākumu koordinēšana Ukrainas atbalstam. “Šobrīd katrs palīdz Ukrainai, kā viņš var. Protams, ka vasara ir ļoti tālu, mēs nekad nevaram zināt, kas notiks rītdien, bet, manuprāt, tas, ka dārznieki izdomājuši, kā viņi var morāli atbalstīt Ukrainu, tas, man liekas, ir ļoti skaisti.”

Dārzniece Diāna Arāja atbalsta kolēģu aizsākto akciju un demonstrē, cik vienkārši ir katram savu saulespuķi iesēt. “Pat mājās, ģimenē, kurā dārzkopība varbūt nav tik tuvu, noteikti, ka viņus arī uzrunās šī akcija.”

Šobrīd gan saulespuķes vēl esot par agru sēt, jāsagaida aprīlis. Āra apstākļos pat maijs, kad salnas mitējušās. Sēklas veikalos jau nopērkamas. “Var arī parastajā veikalā, jo dīgtspēja viņām ir ļoti laba. Es arī stādu tādas, kas man ir stāvējušas ārā siltumnīcā pa ziemu, ir sadīgušas,” saka Diāna Arāja, dārzniece.

Saulespuķes zied augusta vidū, septembrī un dažas šķirnes var pat izaugt vairāk nekā trīs metrus augstas.  


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik